نحوه وزن کشی در دو روز در جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی کشتی در آلمان مطرح شد اما اعضا در این زمینه به جمع بندی نرسیدند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سایت فدراسیون کشتی، در جلسه کمیسیون فنی اتحادیه جهانی کشتی در آلمان که  علی اکبر دودانگه نماینده ایران نیز در آن حضور داشت، بنا به پیشنهاد نماینده آمریکا موضوع وزن کشی مسابقات در دو روز، پیش از انجام رقابت‌ها، مورد بحث وتبادل نظر اعضای کمیسیون قرار گرفت و رئیس اتحادیه جهانی از این پیشنهاد به عنوان عاملی جهت کم شدن میزان وزن کم کردن کشتی گیران در ورزش کشتی حمایت کرد.

در مقابل نماینده ایران ضمن تاکید بر مخالفت فدراسیون کشتی ایران با وزن کم کردن‌های غیر منطقی و غیرضروری در کشتی اعلام کرد: سابقه تاریخی کشتی در جهان نشان می‌دهد به دلیل اینکه کشتی رشته‌ای سنگین و زجرآور است، قهرمانان کشتی در گذشته که حتی سه روز وزن کشی در صبح‌ها صورت می‌گرفت نیز به عنوان بخشی از رنج و زجر متعارف در این ورزش سنگین، وزن کم می‌کردند و اکنون هم علیرغم جابجایی زمان وزن کشی به بعدازظهر روز قبل از مسابقات، باز هم وزن کم می‌کنند،  اما میزان آسیب  وزن کم کردن‌های کنونی به دلیل استفاده از روش‌های علمی و کاهش زمان وزن کشی به یک روز ، کمتر از گذشته شده است.

او ادامه داد: باید بپذیریم رنج وزن کم کردن با همه مرارت‌های آن، بیشتر از زجر تمرینات سنگین کشتی نیست و در این بین کشتی گیران نیز تحت هر شرایطی در دنیای کشتی، برای رسیدن به نتیجه درخور زحماتشان،  وزن کم خواهند کرد. در واقع شما کمتر کشتی گیر جا افتاده‌ای در یک وزن در دنیا ملاحظه می‌کنید که کاهش وزن نداشته باشد. از اینرو ما باید بتوانیم با تعیین بهترین زمان برای وزن کشی، میزان آسیب ناشی از وزن کم کردن را کم کنیم و این منطقی نیست که در دو روز و آن هم صبح ها وزن کشی برگزار شود.

نماینده  ایران پیشنهاد داد اکنون که مقررشده مسابقات در دو روز برگزار شود، بهتر آن است که وزن کشی‌ها بعد از ظهر انجام شود زیرا فرصت ریکاوری کشتی گیران بیشتر و آسیب‌های ناشی از وزن کم کردن در مسابقات کاهش خواهد یافت.

در نهایت مقرر شد این موضوع در جلسه هیئت رئیسه اتحادیه جهانی در فرانسه مورد بررسی قرار گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج