عادل فردوسی پور در گزارشی برای مجله ورلد ساکر، به راه‌یابی ایران به جام جهانی و نقش کی‌روش اشاره کرد.

به‌ گزارش ‌خبرگزاری موج، تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران بعد از این که توانست ازبکستان را در تهران با دو گل از پیش رو بردارد، جواز حضور در جام جهانی را به دست آورد.

عادل فردوسی‌پور در گزارشی برای مجله ورلدساکر، درباره صعود ایران به جام جهانی که برای اولین بار در تاریخ در دو دوره پی در پی به دست می‌آید، نوشت: ایران دو بازی زودتر از پایان رقابت‌ها توانست به عنوان صدرنشین گروه A جواز حضور در جام جهانی را به دست بیاورد. بنابراین در کشوری که فوتبال و سیاست در زندگی روزمره مردم نقش مهمی دارد تعجبی ندارد که دو روز بعد از صعود به جام جهانی اعضای تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران به دفتر ریاست جمهوری دعوت شوند.

حسن روحانی در جمع اعضای تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران، گفت‌: شما نبض ۸۰ میلیون ایرانی در ۹۰ ‌دقیقه بازی فوتبال تغییر می‌دهید. اکنون شما این شانس را دارید که تاریخ سازی کنید. بروید آماده شوید تا از مرحله گروهی جام جهانی برای اولین بار صعود کنید.

رئیس جمهور همچنین به نمایش خوب تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران برابر آرژانتین در جام جهانی برزیل اشاره کرد؛ جایی که عکسی از او منتظر شد که با پیراهن تیم‌ ‌ملی ایران به تماشای بازی نشسته است. چند ساعت بعد از جلسه با رئیس جمهور، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران مقابل اصحاب رسانه قرار گرفت و برنامه‌هایش را برای آینده تشریح کرد و گفت‌: ایران قبلا چهار بار به جام جهانی صعود کرده است و در هر بار نیز در مرحله گروهی حذف شده است. اگر ما در آرزوی صعود از مرحله گروهی هستیم، باید متفاوت عمل کنیم. جام جهانی روسیه هدف کوتاه مدت ما است. هدف بلند مدت ما جام جهانی ۲۰۲۲ است.

ایران شاید خوش شانس بود که برابر استرالیا و ژاپن  در مرحله گروهی قرار نگرفت و در کنار کره جنوبی قرار گرفت که نسبت به دوره‌های گذشته عملکرد بدتری داشته است ولی نمی‌توان عملکرد خوب تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را در این دوره به خاطر شانس قلمداد کرد. ایران بدون شکست و بدون گل خورده در بیش از ۱۰۰۰ ‌دقیقه توانست به این مهم دست یابد. همچنین در طول چهار سال گذشته فوتبال ‌ملی ایران همواره تیم اول رده بندی فیفا بین آسیایی‌ها بوده است. در همین رابطه سرمربی پرتغالی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران، گفت‌:  در آسیا تنها تیمی که می‌تواند ایران را شکست دهد، تیم ذخیره‌های ایران است.

از تیمی که برابر آرژانتین در جام جهانی ۲۰۱۴ قرار گرفت تنها جلال حسینی و مسعود شجاعی برابر ازبکستان به میدان رفتند. اکنون میانگین  سنی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران تقریبا ۲۵ سال است. سعید عزت‌اللهی و سردار آزمون هر کدام زیر ۲۳ سال سن دارند و جزو ستاره‌های تیم‌ ‌ملی ایران محسوب می‌شوند. 

کارلوس کی‌روش ۶۴ ساله تلاش زیادی برای موفقیت در کارش انجام داده است و کسانی که او را می شناسند به خوبی این را می‌دانند که او انسان سخت و یک‌دنده‌ای است. اگر چه او همیشه حمایت کامل افکار عمومی را حس می‌کند، با این حال انتقادهایی را از درون مجموعه فدراسیون فوتبال و البته قسمتی از رسانه‌های ایران متوجه خود می‌بیند ولی با دو صعود به جام جهانی و درصد برد ۷۲ او اکنون موفق‌ترین مربی تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود که تمام اینها باعث می‌شود، کار برای منتقدانش سخت شود.

در طول بازی‌های ایران در جام جهانی یک عکس از کارلوس کی‌روش بعد از پیروزی‌های تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران همواره منتشر شد؛ جایی که او در کنار زمین روی یک زانویش می‌نشست و دستانش را گره می‌کرد و به شادمانی می‌پرداخت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج