کنگره فدراسیون کاراته آسیا با حضور آنتونیو اسپینوز، رئیس و ناگورا، دبیر فدراسیون جهانی در هتل دومان آستانه قزاقستان برگزار شد و پیشنهاد رییس فدراسیون کاراته کشورمان مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت.

به‌ گزارش خبرگزاری موج ‌به نقل از سایت فدراسیون کاراته، در ابتدای جلسه اسپینوز از فدراسیون کاراته قزاقستان به دلیل میزبانی مسابقات تشکر کرد و گفت‌:  کاراته شرایط حساسی را پشت سر گذاشت و امروز با المپیکی شدن، تاریخی ترین روزهای خود را سپری می کند و امیدوارم در المپیک 2020 نمایش خوبی داشته باشیم.

رئیس فدراسیون جهانی از چانگ، رئیس فدراسیون کاراته آسیا تشکر کرد و گفت‌:  فدراسیون آسیا در کنار اروپا قدرتمندترین کاراته را دارد که برای همگام شدن با فدراسیون جهانی کاراته تلاش زیادی می کند.

وی با اشاره به این که همه اعضای کاراته برای اعتلای این رشته و داشتن یک مسابقه فنی و موفق در المپیک 2020 در ژاپن تلاش می کنند، گفت: برای تمام تیمها و کاراته کاهای حاضر در قزاقستان آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم بهترین نتایج در این رقابت‌ها رقم بخورد.

ناگورا، دبیر کل فدراسیون جهانی کاراته نیز در کنگره فدراسیون کاراته آسیا ، اظهار کرد: مسیر کاراته در المپیک تا امروز مشخص و موفق بوده و تمامی این مسیر زیر نظر اسپینوز اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به این که دولت ژاپن از کاراته در المپیک حمایت می کند، افزود:  محلی برای پیگیری برنامه های کاراته در المپیک 2020 در توکیو تاسیس خواهد شد و ما به کمک و حمایت همه دولت ها و فدراسیون های ملی نیاز داریم تا کاراته در المپیک به یک رشته ماندگار تبدیل شود و حضوری مستمر داشته باشد.

در ادامه کنگره، گزارشی از عملکرد مالی فدراسیون کاراته آسیا ارائه شد و همچنین پاتریک لیم رئیس سابق شورای داوران آسیا نیز گزارشی از حضور داوران در سمینار کاتا و کومیته داوری آسیا اعلام کرد.

در ادامه از لوگوی جدید فدراسیون کاراته آسیا رونمایی شد. همچنین فدراسیون کاراته دو آسیا (karatedo) به کاراته آسیا تغییر یافت. به دلیل این که do معنی ژاپنی دارد و فدراسیون جهانی برای توسعه این رشته و جهانی شدن آن تلاش می‌کند.

در ادامه در خصوص وزن 55- و 60- کیلوگرم صحبت هایی انجام شد و شرایط حضور این اوزان در المپیک بررسی و پیشنهاداتی ارائه شد.

میزبانی رقابت‌های قهرمانی آسیا 2019 به ازبکستان، 2020 به اندونزی، 2021 به امارات و 2022 به کره جنوبی واگذار شد. در خصوص برگزاری کمپ تمرینی تصمیم گیری شد و مقرر گردید کمپ تمرینی 2018 در اوکیناوای ژاپن و کمپ تمرینی 2019 در اندونزی برگزار شود.

در این جلسه همچنین با رای گیری اعضای کنگره، با حضور کمیته کاراته عمان و بوتان برای آسیایی شدن موافق شد.

در نظر سنجی از اعضا، محمدصادق فرجی، رئیس فدراسیون کشورمان در خصوص معایب و مزایایی برگزاری همزمان مسابقات تمام رده های سنی صحبت کرد و یادآور شد: با برگزاری همزمان مسابقات برنامه های فدراسیون ها به صورت مدون پیگیری نمی شود و نمی توانیم از تمام ظرفیت استفاده کنیم، ضمن اینکه برگزاری مسابقات به صورت مجزا به توسعه کاراته در آسیا کمک خواهد کرد.

 سخنان فرجی با استقبال رئیس فدراسیون جهانی همراه بود و ضمن تایید سخنان رئیس فدراسیون کاراته ایران اعلام کرد که کمیته اجرایی wkf این موضوع را بررسی خواهد کرد و در مسابقات اجرا می شود و در آینده قطعاً رقابتها به صورت همزمان نخواهد بوود.

بعد از کنگره هم رئیس فدراسیون کاراته کشورمان با اسپینوز رئیس فدراسیون جهانی، ناگورا دبیر فدراسیون جهانی، چانگ رئیس فدراسیون کاراته آسیا نشست های مشترکی را برگزار کرد.

روسای فدراسیون های عراق، قزاقستان، پاکستان، ماکائو و ازبکستان هم با رئیس فدراسیون کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج