مهاجم بارسلونا امروز در حالی ۳۰ ساله شد که توانست با این تیم ۳۰ جام قهرمانی بالای سر ببرد.

به‌ گزارش ‌خبرگزاری موج ‌به نقل از آس، لیونل مسی امروز (شنبه) در روساریو جشن تولد ۳۰ سالگی‌اش را در حالی می‌گیرد که به زودی با آنتونیا روکوتسو ازدواج خواهد کرد. ستاره آرژانتینی در ۳۰ سال توانست ۳۰ جام با بارسلونا فتح کند. تنها آندرس اینیستا در این زمینه با مسی برابری می‌کند و هم تیمی سابقش دنی آلوس با فتح ۳۳ جام بالاتر از آنها است. مسی زمانی که ۱۳ ساله بود به بارسلونا پیوست و نخستین بار تحت هدایت فرانک رایکارد جام قهرمانی را بالای سر برد.

او در آن زمان پسر بچه‌ای بیش نبود و شماره ۳۰ را بر تن می‌کرد. بازیکن آرژانتینی در فصل ۰۵ – ۲۰۰۴ نخستین بار فاتح لالیگا شد. مسی در این مدت هشت بار توانست قهرمانی در لالیگا (۲۰۰۵ ، ۲۰۰۶ ، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) را تجربه کند. چهار بار قهرمان لیگ قهرمانان (۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) شد و در کوپا دل‌ری (۲۰۰۹، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷) به پنج جام دست یافت. همچنین هفت سوپر جام اسپانیا (۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱، ۲۰۱۳و ۲۰۱۶ ) سه سوپر جام اروپا (۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵) و سه جام جهانی باشگاه‌ها (۲۰۰۹، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ ) را کسب کرد.

تعیین کننده

مسی از همه لحاظ بازیکن مطمئنی است. او یکی از بهترین‌های جهان است و فینال‌های زیادی را با پیراهن بارسلونا تجربه کرده است. از ۱۷ آگوست ۲۰۰۶ (دیدار رفت سوپر جام اسپانیا برابر اسپانیول) تا ۲۷ می ۲۰۱۷ (فینال کوپا دل‌ری) ۲۵ بار در دیدارهای نهایی حضور داشت و تنها پنج بار در فتح جام ناکام ماند.

آمار گلزنی

ستاره آرژانتینی در زمینه گلزنی نیز آمار فوق‌العاده‌ای بر جای گذاشته است. او رکورد ۱.۵ گل در هر بازی را به ثبت رسانده است. فصل ۰۸ – ۲۰۰۷ آغاز شروع ثبت چنین رکوردی برای مهاجم بارسلونا بود. او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ بهترین آمار را به ثبت رساند. مسی در فصل ۱۲ – ۲۰۱۱ در ۶۰ بازی ۷۳ گل (میانگین ۱.۲۱) به ثمر رساند و ۳۵ پاس گل داد. همچنین در فصل ۱۳ – ۲۰۱۲ در ۵۰ بازی توانست ۶۰ بار گلزنی کند (میانگین ۱.۲ گل) و ۱۸ پاس گل داد. جالب این جاست در این دو فصل بارسلونا نتوانست قهرمان لیگ قهرمانان و لالیگا شود.

ستاره آرژانتینی توانست بزرگترین بحران خود را پشت سر بگذارد. او در فصل ۱۴ – ۲۰۱۳ در ۲۶ سالگی تنها توانست ۴۶ بازی انجام دهد و ۴۱ گل یعنی ۳۲ گل کمتر از یک فصل قبل از آن به ثمر برساند. آسیب‌دیدگی‌های متعدد در این موضوع تاثیرگذار بود. او در این شرایط به جام جهانی رفت و در گلزنی ناکام بود و در نهایت در فینال، جام را از دست داد.

با این حال مسی یک فصل بعد پاسخ همه را داد و در ۵۷ بازی ۵۸ گل به ثمر رساند. او گلی را در ویسنته کالدرون به ثمر رساند که باعث شد جام قهرمانی در لالیگا به تیمش برسد. همچنین عملکردهای به یادماندنی‌اش در نیمه نهایی لیگ قهرمانان برابر بایرن مونیخ در نوکمپ و فینال کوپا دل‌ری برابر اتلتیک بیلبائو در خاطره ماند. او همچنین توانست در این سال توپ طلا را برای نخستین بار به دست بیاورد. مسی در حالی امروز ۳۰ ساله شد که توانست فصلی فوق‌العاده‌ را به پایان برساند و فاتح کفش طلا و کوپا دل‌ری شود.

آمار مسی از ۲۰ تا ۳۰ سالگی در بارسلونا

فصل بازی گل پاس گل
۲۰۰۷-۰۸ ۴۰ ۱۶ ۱۶
۲۰۰۸-۰۹ ۵۱ ۳۸ ۱۷
۲۰۰۹-۱۰ ۵۴ ۴۹ ۱۴
۲۰۱۰-۱۱ ۵۵ ۵۳ ۲۸
۲۰۱۱-۱۲ ۶۰ ۷۳ ۳۵
۲۰۱۲-۱۳ ۵۰ ۶۰ ۱۸
۲۰۱۳-۱۴ ۴۶ ۴۱ ۱۵
۲۰۱۴-۱۵ ۵۷ ۵۸ ۳۱
۲۰۱۵-۱۶ ۴۹ ۴۱ ۲۶
۲۰۱۶-۱۷ ۵۲ ۵۲ ۱۹
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج