دادستانی سوئیس اطلاعات جدیدی درباره تعداد افراد و پرونده‌های مربوط به فساد فیفا را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از آسوشیتد پرس، دادستانی سوئیس در حال تحقیق روی 25 پرونده رشوه‌های مربوط به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) و پروسه انتخاب میزبان‌های روسیه و قطر به عنوان میزبان‌های جام‌جهانی 2018 و 2022 هستند. البته میخائیل لائوبرا از دادستانی سوئیس اطلاعات دقیقی از نوع 25 پرونده فساد فیفا را ارائه نکرد اما گفت که در میان متهمان اسامی افرادی همچون ژوزف بلاتر (رئیس سابق فیفا)، ژروم والکه (دبیرکل سابق فیفا) و فرانس بکن‌بائر (رئیس کمیته برگزاری جام‌جهانی 2006 در آلمان) وجود دارند.

دادستانی سوئیس همچنین تعداد افرادی را که در معاملات مشکوک فرآینده اعطای میزبانی‌ جام‌های جهانی 2018 و 2022 در روسیه و قطر مشارکت داشتند را اعلام کرد.

لابوئرا در این رابطه گفت: تا الان 178 نفر در ارتباط با این پرونده مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. در حال حاضر نیز دولت سوئیس در حال بررسی 19 ترابایت اسناد و مدارک در همین بخش است.

پلیس سوئیس در سال 2015 میلادی عده‌ای از مقامات ارشد فیفا را در پرونده مربوط به فسادهای این نهاد به درخواست پلیس آمریکا بازداشت کرد. این فاجعه در فیفا منجر به از دست رفتن پست ریاست ژوزف بلاتر و محرومیت او از فعالیت در فوتبال شد. در ماه سپتامبر 2015 نیز نتایج تحقیقات دولت سوئیس نشان داد که 120 نفر در پرونده معاملات مشکوک فیفا دست داشته‌اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج