گزارش انجمن های حقوق بشر نشان داده است که تاکنون ١٧ مورد مرگ و موارد زیادی تجاوز به حقوق کارگران در ساخت و ساز استادیوم های جام جهانی ٢٠١٨ روسیه اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از نیویورک تایمز، در گزارش های جدید فعالان حقوق بشر به فیفا انتقاد شده و اعلام شده است که این فدراسیون شفاف عمل نمی‌کند و تلاشی برای بهتر شدن وضعیت کارگران استادیوم ها انجام نداده است. 
این گزارش ٣٤ صفحه ای برای مشاهده عموم روز گذشته منتشر شده و به آنالیز شرایط کار در ١٢ استادیوم جام جهانی روسیه پرداخته است. 

در آمار های این گزارش به ١٧ مورد مرگ در ساخت و ساز استادیوم های جام جهانی روسیه اشاره شده است. پیش از این در ساخت و ساز های المپیک زمستانی سوچی ٧٠ کارگر،  در عملیات های المپیک ریو ١٣ کارگر و در ساخت و ساز های المپیک پکن ٦ کارگر جان خود را از دست داده اند. در ساخت و سازهای المپیک لندن مورد مرگ وجود نداشته است. 

متخصصان معتقدند که با نزدیک شدن زمان برگزاری جام جهانی ٢٠١٨ و تسریع کارها احتمال دارد که آمار مرگ و میر افزایش یابد. 
مسئولان برگزاری جام جهانی ٢٠١٨ هنوز واکنشی به گزارش فعالان حقوق بشر نشان نداده اند اما فیفا اعلام کرده است که این گزارش را مورد بررسی قرار می دهد اما با پیام کلی این گزارش که نشان می دهد در ساخت و ساز ها از کارگران سوء استفاده می شود، مخالف است. 

در گزارش آمده است که حقوق بسیاری از کارگران به درستی پرداخت نشده است. این افراد تهدید شده اند که درباره شرایط خود چیزی نگویند. تعدادی از کارگران در دمای منفی ١٣ درجه مجبور به کار کردن بوده اند. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج