فدراسیون جهانی دوومیدانی IAAF اعلام کرد که تصمیم IOC برای کم کردن سهمیه این رشته ورزشی بسیار ناراحت کننده است اما آنها از اضافه شدن رشته دو میکس امدادی به جدول بازی‌ها خوشحال هستند.

به‌ گزارش ‌خبرگزاری موج به نقل از سایت  Inside the games، فدراسیون جهانی دوومیدانی در پی کم شدن سهمیه‌های این رشته در  المپیک ۲۰۲۰ اعلام کرد که این مساله باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد و بسیار ناراحت کننده است.

در بیانیه‌ IAAF در این باره آمده است: IAAF خوشحال است که رشته میکس امدادی چهار در ۴۰ متر به برنامه توکیو ۲۰۲۰ ‌اضافه شده است. این رشته در مسابقاتی مورد آزمایش قرار گرفت و بسیار موفق بود.

IAAF از کم شدن سهمیه‌ها ناراحت است و باید سیستم انتخابی را دوباره مورد بررسی قرار دهد و تصمیم بگیرد که در چه رشته‌هایی سهمیه‌ها را کم کند.

در رشته دوومیدانی به صورت کلی ۱۰۵ سهمیه کاهش پیدا کرده است.

در بیانیه IAAF همچنین آمده است: کم شدن سهمیه‌ها باعث می‌شود که نتوانیم اهداف جهانی خود را به خوبی دنبال کنیم. بیشتر ورزشکاران تیم پناهندگان، تنها در رشته‌های دوومیدانی شرکت داشتند.

با توجه به این که سه رویداد به رشته شنا در  المپیک ‌اضافه شده است احتمال می‌رود که از سال ۲۰۲۰ به بعد دوومیدانی بزرگترین رویداد المپیک نباشد.

سباستین کو رییس IAAF نیز در واکنشی خطاب به IOC گفت‌: دوومیدانی ورزش اول المپیک است و ما از شما می‌خواهیم که تغییرات سازنده‌ای انجام دهید.

فدراسیون جهانی قایقرانی و فدراسیون پنج گانه نیز به کم شدن سهمیه‌ها واکنش نشان دادند و اظهار ناراحتی کردند.

قایقرانی ۳۰ سهمیه از دست داده است. این فدراسیون اعلام کرده که کم شدن سهمیه‌ها بر اهداف گسترش ورزش قایقرانی تاثیر می‌گذارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج