سایت Inside the games، به بررسی انتخابات فدراسیون جهانی وزنه‌برداری پرداخت و شانس چهار نامزد را برای ریاست این فدراسیون بیشتر دانست که البته نام رییس فدراسیون وزنه برداری ایران در بین این چهار نفر قرار نداده است.

به‌ گزارش ‌خبرگزاری موج به نقل از سایت  Inside the games، آنتونیو اورسو، رقیب تاماش آیان در انتخابات ریاست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام کرد که اگر انتخاب شود قصد دارد از سیستم جدیدی برای مسابقات انتخابی المپیک استفاده کند. این سیستم بیشتر ورزشکار محور است تا ملیت محور. اورسو با برنامه‌های جدیدی که در کمپین خود معرفی می‌کند تلاش زیادی برای شکست دادن تاماش آیان انجام می‌دهد. تاماش آیان در چند روز گذشته تلاش‌های زیادی را برای مبارزه با دوپینگ کرد و همچنین یک قرارداد سه ساله برای پخش مسابقات بست.

در برنامه جدید اورسو سیستم انتخابی المپیک فرد محور خواهد بود. اورسو در این باره می‌گوید : در ورزش‌های جودو و کشتی کارایی خود ورزشکار است که در مسابقات انتخابی در نظر گرفته می‌شود. ما هم باید بیشتر شبیه آنها عمل کنیم. اگر ما لیست رنکینگ جهانی داشتیم اقبال بیشتری به مسابقات وجود داشت. روز دوشنبه هفته‌ آینده انتخابات ریاست IWF انجام می‌شود. این یکی از مهم‌ترین انتخابات ها در تاریخ IWF است.

علی مرادی، نامزد ایرانی ریاست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری درباره شرایط فعلی IWF گفت‌: IWF در حال‌ حاضر نسبت به 100 سال گذشته در سخت‌ترین و بحرانی‌ترین شرایط قرار دارد. وجه ورزش وزنه‌برداری خدشه دار شده است.

نامزدها شکایت‌های زیادی در رابطه با عملکرد غیر شفاف فدراسیون و وضعیت دوپینگ کرده‌اند.

Inside the games در ادامه نوشت: علی مرادی برای ریاست فدراسیون، دبیر کل ، نایب رییس و عضویت هیات اجرایی نامزد شده است. نامزدی او برای سمت‌های مختلف نشان می‌دهد که او نامزد سرسختی برای ریاست فدراسیون نیست.

نیکو ولار، رقیب رومانیایی آیان نیز برای چند سمت نامزد شده است، اما او رقیب سرسختی برای آیان به شمار می‌رود. البته دو رقیب اصلی این انتخابات به صورت کلی آیان و اورسو هستند.

آیان اعلام کرده است که هنوز قصد خدمت کردن به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را دارد و هنوز ایده‌های زیادی برای مدیریت IWF دارد.

چهار نامزد مطرح انتخابات ریاست فدراسیون جهانی وزنه‌برداری عبارتند از:

محمد یوسف المنا

63 ساله و اهل قطر.

او 20 سال جزو مسئولان اصلی وزنه‌برداری بوده است. او رییس فدراسیون وزنه‌برداری قطر و فدراسیون آفریقایی -‌ آسیایی و فدراسیون آسیایی است. او از سال 2011 عضو هیات اجرایی IWF است.

شعار انتخاباتی المنا اتحاد، تعهد به ارزش های  المپیک، شفافیت بیشتر و حمایت بیشتر از فدراسیون های قاره‌ای است.

نیکو ولار

52 ساله و اهل رومانی. او پیش از این وزنه‌بردار بوده و مدال طلای  المپیک را در سال 1984 در وزن 90 کیلوگرم کسب کرده است. او در  المپیک 1988سئول مدال نقره گرفت و در  المپیک 1996 آتلانتا مدال برنز کسب کرد. او سه مدال طلای بازی‌های قهرمانی جهان را دارد.

ولار از سال‌های 1998 تا 2016 ، مربی تیم‌ ‌ملی رومانی بوده است. او به عنوان یکی از تکنیکی‌ترین وزنه‌برداران جهان شناخته شده است.

ولار معتقد است که مسئولیت دوپینگ در وزنه‌برداری باید به آژانس ضد دوپینگ واگذار شود. شعارهای انتخاباتی ولار اتحاد و آموزش هستند.

تاماش آیان

78 ساله و اهل مجارستان. آیان از سال 1976 رییس فدراسیون وزنه‌برداری مجارستان بوده است. او در این سال‌ها تلاش کرد تا برابری بین زنان و مردان را در وزنه‌برداری ایجاد کند. او عضو افتخاری IOC  است و جزو هیات مدیره وادا است. آیان قصد دارد که سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه گسترش ورزش وزنه‌برداری انجام دهد و سیستم انتخاب مربیان را استاندارد کند. او معتقد است که می‌تواند در زمینه‌های مالی و مدیریتی به فدراسیون کمک کند.

آنتونیو اورسو

55 ساله و اهل ایتالیا. او از سن 12 سالگی وزنه‌برداری را آغاز کرده است. او بین سال‌های 1977 تا 1989 ، 9 بار قهرمان وزنه‌برداری ایتالیا شده است و در سال 1990 مربی تیم وزنه‌برداری زنان ایتالیا بوده است. او در سال 2005 رییس فدراسیون وزنه‌برداری ایتالیا شد و در سال 2008 ریاست فد. وزنه‌برداری اروپا را بر عهده گرفت.

او معتقد است که دوپینگ سرطان ورزش است و باید وادا مسئولیت برنامه‌های ضد دوپینگ را بر عهده بگیرد.

اورسو همچنین قصد دارد که پزشکان و مربیانی که در دوپینگ دست دارند را نیز محروم کند. هدف اورسو پیشرفت ‌اسپانسرینگ در وزنه‌برداری و آموزش بیشتر مربیان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج