رقابت بین سفیدپوشان مادریدی و آبی واناری‌ها درآمدی میلیونی برای اسپانسرها دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از مجله «فوربس»، تیم‌های فوتبال رئال مادرید و بارسلونا در حالی فردا شب (یکشنبه) در دومین ال‌کلاسیکوی فصل در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به مصاف هم می‌روند که جدال این دو تیم اسپانیایی که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارند، پول هنگفتی را به جیب اسپانسرها می‌زند. این دو تیم که در رقابت‌های این فصل لالیگا رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند، در 12 دوره اخیر این رقابت‌ها 11 بار قهرمانی را از آن خود کرده‌اند و روی هم نیز 56 قهرمانی را در کارنامه‌شان دارند.

وقتی این دو تیم با یکدیگر تقابل می‌کنند، سخت است که جنبه مالی آن را نادیده گرفت. رئال‌مادرید با 3.65 میلیارد دلار و بارسلونا با 3.55 میلیارد دلار به ترتیب در رده دوم و سوم باارزش‌ترین برندهای ورزشی جهان قرار دارند. در این دو تیم کریستیانو رونالدو، فوق‌ستاره پرتغالی رئال‌مادرید و لیونل مسی، فوق‌ستاره آرژانتینی بارسلونا به ترتیب با 88 میلیون دلار و 81.4 میلیون دلار در بین پردرآمدترین ورزشکاران جهان در سال گذشته بوده‌اند.

این بازی برای اسپانسرها اما دیداری خاصی به شمار می‌رود چرا که پول هنگفتی را برای آنها به ارمغان دارد. در اولین ال‌کلاسیکوی فصل جاری که در ماه سپتامبر به تساوی یک بر یک انجامید، 42.5 میلیون دلار ارزش رسانه‌ای برای اسپانسرها داشته است. این رقم از طریق اسپانسرهای پیراهن، لوگوهای روی کفش‌ بازیکنان، تبلیغات در ورزشگاه و غیره به دست آمده است. البته در بازی رفت بارسلونا سهم بیشتری از این درآمد داشت و به دلیل اینکه در نوکمپ میزان بود، 87 درصد این رقم نصیب آنها شد. حالا در بازی یکشنبه شب این رئال مادرید خواهد بود که سهم بیشتری از این درآمدزایی خواهد داشت.

پخش تلویزیونی ال‌کلاسیکوی نیم‌فصل اول 60 درصد (26.8 میلیون دلار) از این درآمد را به خود اختصاص داد. برنامه‌های ورزشی و پوشش خبری 9.4 میلیون دلار، شبکه‌های اجتماعی 5.1 میلیون دلار و پوشش زنده نیز 3.2 میلیون دلار از درآمد این بازی را از آن خود کردند. شبکه‌های اجتماعی این روزها جزو مهم و مولد ارزش برای اسپانسرها شده است. در ال‌کلاسیکوی نیم‌فصل اول رسانه‌های دیجیتال مسئول تولید 41 درصد از ارزش‌های مالی باشگاه رئال مادرید بوده‌اند.

با ارزش‌ترین پستی که در شبکه‌های اجتماعی بوده، پخش زنده فینال رویدادی ورزشی بوده که 4.3 میلیون کاربر از طریق «فیسبوک» آن را تماشا کرده‌اند که درآمدی 186 هزار دلاری را برای اسپانسرها به ارمغان داشته است. حالا حساب کنید تیم‌های رئال مادرید و بارسلونا که به ترتیب 101.6 میلیون و 101.4 میلیون نفر تعقیب‌کننده در شبکه اجتماعی «فیسبوک» دارند، می‌توانند از این طریق چه درآمدزایی کنند و این تنها یکی از چندین شبکه اجتماعی مشهور به شمار می‌رود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج