سرمربی تیم‌های وزنه‌برداری پایه ایران گفت: نمی‌شود با حداقل امکانات نفرات تیم ملی را به مسابقات جهانی اعزام کنیم و دل خوش باشیم که با همت و غیرت ایرانی می‌توان در رقابت با بهترین‌های دنیا موفق بود.

به گزارش خبرگزاری موج و به نقل از سایت فدراسیون وزنه برداری، محمد حسین برخواه سرمربی تیم‌های نوجوانان و جوانان کشورمان در خصوص رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان که شاگرئدانش به عنوان نایب قهرمانی دست یافتند، اظهار داشت: در رقابت تیمی به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کردیم و در بخش کسب سهمیه بازی‌های المپیک 2018 نوجوانان در رده اول قرار گرفتیم. نسبت به نتایج کسب شده، بد عمل نکردیم. در دسته 94+ کیلوگرم شانس قهرمانی داشتیم و انتظارمان از محمدرضا روشنی با داشتن روحیه جنگندگی این بود که بتواند به مدال طلا دست پیدا کند. ولی در مهار وزنه 205 کیلوگرم ناموفق عمل کرد و دچار آسیب دیدگی شد. محمد شهاب انداز نیز طلای دوضرب را گرفت و توانستیم در آخرین روز نتایج خوبی را بدست بیاوریم.

سرمربی تیم وزنه برداری نوجوانان در رقابت‌های جهانی بانکوک تایلند در خصوص آنالیز ملی پوشان کشورمان گفت: یکی از نفرات خوب ما در دسته 85 کیلوگرم مهدی پاپی بود. وی با توجه به اینکه در مسابقات جهانی سال قبل در مالزی حذف شده بود با توانایی زیاد، عملکرد خوبی را به نمایش گذاشت و حتی می‌توانست بهتر عمل کند و در نهایت با قدرتی مثال زدنی بر روی سکوی جهانی بایستد. اگر این وزنه بردار روند رو به رشد خودش را با شتاب بیشتری طی کند و رکوردهای بیشتری را به ثبت برساند، می‌تواند در آینده نزدیک یکی از نفرات تیم ملی بزرگسالان باشد.

او در خصوص افشین طاهری و محمد مویدی آملی دو وزنه بردار دسته 77 کیلوگرم افزود: طاهری در حرکت یکضرب عملکرد خوبی داشت. وزنه 139 کیلویی را زد و از عملکرد او راضی بودم. اگر در حرکت یکضرب وزنه 141 کیلویی را مهار می‌کرد و حتی او می‌توانست در اوزان 85 و 94 کیلوگرم مدال دریافت کند. در حرکت دوضرب نیز وزنه 162 برای او سنگین نبود و آن را مهار کرد ولی داورها به او خطا دادند تا در مجموع چهارم شود. وی تمریناتش را به طور منظم ادامه دهد آینده درخشانی در وزنه برداری خواهد داشت. طاهری در رقابت‌های آتی بین المللی به دسته 85 کیلوگرم خواهد رفت.

برخواه ادامه داد: یکی از اهداف ما در مورد اعزام تیم ملی وزنه برداری نوجوانان به مسابقات جهانی بانکوک، کسب تجربه دو وزنه بردار المپیکی به نام های امیررضا عسکری و محمد شهاب انداز بود. این وزنه برداران آینده دار امیدهای ما برای کسب مدال‌های طلای بازی‌های المپیک نوجوانان در سال 2018 به میزبانی آرژانتین خواهند بود.

سرمربی تیم‌های پایه در خصوص شرایط کنونی وزنه برداری کشورمان در رده های سنی مختلف گفت: وزنه برداری ایران هم اکنون در اوج است و در مسابقات بین المللی سال قبل هم تمامی تیم‌های رده‌های سنی کشورمان با موفقیت و سربلندی از رقابت‌های بیرون آمدند. امسال نیز با کمبودها و بضاعت اندک مالی، در نوجوانان جهان نتیجه بدی نگرفتیم ولی به دنبال کسب مدال های بیشتری از این مسابقه بودیم.در مجموع عملکرد قابل قبولی را به نمایش گذاشتیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر کشورهای هم چون آمریکا و کلمبیا که سال های قبل جایگاهی در وزنه برداری دنیا نداشتند خیلی خوب کار می‌کنند. 15 سال پیش عناوین و مدال ها بین چند کشور محدود تقسیم می شد ولی در چند سال گذشته مدال های بین کشورهای زیاد دیگر رد وبدل می‌شود. در رقابت‌های نوجوانان جهان به میزبانی بانکوک 18 تیم به طور کامل پا به مسابقات گذاشته بودند و حتی مسئولان فدراسیون جهانی در جلسه قبل از آغاز مسابقات (کنگره) به صورت رسمی اعلام کردند؛ این حجم استقبال در رده نوجوانان در وزنه برداری بی سابقه بوده است.

برخواه با بیان این مطلب که اکثر کشورها در حال سرمایه گذاری در وزنه برداری هستند، اظهار داشت: کشورهای دیگر در وزنه برداری بیشتر کار کرده اند و این نشانگر این است که برای عقب نماندن از این کورس، باید بیشتر تلاش کنیم و دیگر نمی شود با حداقل امکانات نفرات تیم ملی را به مسابقات جهانی اعزام کنیم و دل خوش باشیم که با همت و غیرت ایرانی می‌توان در رقابت با بهترین های دنیا موفق باشیم!

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج