جام ملت های زنان آسیا 2018 سال آینده در اردن برگزارمی شود و 19 تیم فوتبال زنان در قاره کهن در مرحله مقدماتی این جام برای کسب چهار سهمیه باقیمانده به رقابت می پردازند.

به گزارش خبرگزاری موج، جام ملت های زنان آسیا 2018، نوزدهمین دوره این رقابت ها است که سال آینده از 18 تا 2اردیبهشت 97 ( 7 تا 22 آوریل) در اردن برگزار می شود.

دیدارهای مرحله مقدماتی این مسابقات از روز14 فروردین در ویتنام آغاز شده است و تا ۲۲ فروردین ماه ادامه دارد.

جام ملتهای زنان آسیا از سال 1975 آغاز شد و هر دو سال یک بار ادامه یافت. از زمانی که کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) اعلام کرد که نتایج این جام به منزله انتخابی جام جهانی نیز خواهد بود، از سال ۲۰۱۴هر چهار سال یک بار برگزار می شود.

تیم چین تاکنون با هشت قهرمانی که شامل هفت پیروزی متوالی از سال 1986 تا 1999 است، موفق ترین تیم این تورنمنت به شمار می رود. چین در سالهای 1986، 1989، 1991، 1993، 1995، 1997، 1999 و 2006 به عنوان قهرمانی این رقابتها دست یافته است. ژاپن و تایلند بیشترین حضور را در تاریخ این جام داشته اند و در 15 دوره این رقابتها شرکت کرده اند.

تیم فوتبال زنان ایران تاکنون به رقابت های جام ملت های آسیا صعود نکرده است.

جام ملتهای زنان آسیا 2018 به منزله مقدماتی جام جهانی 2019 زنان نیز خواهد بود. پنج تیم برتر آسیا به جام جهانی 2019 زنان که به میزبانی فرانسه برگزار می شود، صعود می کنند.

جام ملتهای زنان آسیا 2018 با حضور هشت تیم برگزار می شود. سه تیم برتر تورنمنت 2014 به طور مستقیم صعود می کنند و نیازی به شرکت در رقابتهای مقدماتی ندارند. اردن که به عنوان میزبان در این تورنمنت شرکت می کند، تصمیم گرفته است در رقابت های مقدماتی نیز حضور یابد.

تیم های ژاپن،‌ قهرمان، استرالیا نایب قهرمان و چین تیم سوم تورنمنت 2014 به طور مستقیم به رقابت های جام ملت های زنان 2018 آسیا راه یافته اند.

در حال حاضر 19 تیم در دور مقدماتی برای کسب چهار سهمیه باقیمانده جام ملتهای زنان آسیا با یکدیگر به رقابت می پردازند.

تیم ایران در گروه دی با تیم های میانمار؛ سنگاپور، ویتنام و سوریه هم گروه است. تیم های اردن، فیلیپین، تاجیکستان، عراق، امارات عربی متحده و بحرین در گروه ای قرار دارند. تیم های کره شمالی، ازبکستان، کره جنوبی، هنگ کنگ و هند در گروه بی قرار دارند. تیم های تایلند، چین تایپه و فلسطین در گروه سی جا دارند. تیم های صدر هر گروه به جام ملتهای زنان آسیا راه می یابند تا در کنار ژاپن، استرالیا، چین و اردن میزبان جام به رقابت بپردازند.

در نهایت هشت تیم در جام ملت های زنان آسیا 2018 شرکت می کنند. این تیم ها در دو گروه چهار تیمی به رقابت می پردازند. دو تیم برتر هر گروه به نیمه نهایی صعود می کنند و جواز حضور در جام جهانی زنان را نیز بدست می آورند. برای تعیین تیم پنجم جام (به عنوان پنجمین نماینده آسیا در جام جهانی زنان) یک مسابقه نیز برگزار خواهد شد.

تیم ایران در رقابتهای مقدماتی جام ملتهای زنان آسیا 2014 با کسب دو باخت (مقابل فیلیپین و تایلند) و یک برد (برابر بنگلادش) از صعود به این جام بازماند. بانوان ایران بار دیگر شانس خود را برای حضور در مهمترین رقابتهای فوتبال زنان آسیا امتحان می کنند.

در حال حاضر مسیر صعود بانوان ایرانی با توجه به حضور میانمار و ویتنام که تجربه بازی در دوره قبلی جام ملتهای زنان آسیا را دارند، آسان نخواهد بود. تیم ایران تحت سرمربیگری مریم آزمون دوشنبه با نتیجه 2 بر صفر برابر میانمار شکست خورد، اما امروز (چهارشنبه) مقابل سنگاپور با نتیجه پرگل شش بر صفر به برتری رسید تا برای صعود امیدوار بماند.

تیم ایران یکشنبه آینده (20 فروردین) با ویتنام دیدار خواهد داشت و سه شنبه 22 فروردین به مصاف سوریه می رود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج