تاکنون 14 کشور برای حضور در مسابقات سنگ‌نوردی آسیا که شهریورماه در تهران برگزار می‌شود، اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج،  بیست و پنجمین دوره مسابقات صخره‌نوردی قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۷ طی روزهای ۲۱ تا ۲۵ شهریور ماه سال آینده به میزبانی ایران و در تهران برگزار خواهد شد.

برای شرکت در این رقابت‌ها حدود ۳۰۰ ورزشکار از ۱۴ کشور اعلام آمادگی خود را جهت سفر به تهران اعلام کرده‌اند.

رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی امروز دوشنبه در نشست خبری که ویژه رونمایی از پوستر این مسابقات و امضای تفاهمنامه همکاری با اسپانسر برگزارکننده رقابت‌ها برگزار شد، با تأکید بر اینکه کوهنوردی ایران سال فرخنده‌ای را پیش‌رو دارد، گفت: در سال آینده هفتادمین سال تأسیس فدراسیون کوهنوردی را جشن می‌گیریم و به همین مناسبت فعالیت‌های گسترده‌ای داریم. ما این سال را با صعود ۸ کوهنورد آغاز می‌کنیم، ضمن اینکه ورود قیچی‌ساز (ملی‌پوش کوهنوردی) به باشگاه ۸ هزار تایی‌ها را هم جشن خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: برگزاری اجلاس جهانی کوهنوردی یکی دیگر از فعالیت‌هایمان در این سال است که با حضور نمایندگان ۵۰ کشور انجام می‌شود. باید تأکید کنم که به خاطر هفتادمین سال تأسیس فدراسیون کوهنوردی ایران، این میزبانی را به ما داده‌اند که با فاصله چند روز بعد از مسابقات قهرمانی آسیا انجام خواهد شد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی تأکید کرد: البته اوج فعالیت ما در سال آینده، همان مسابقات قهرمانی آسیاست. برای نخستین بار رقابت‌های صخره‌نوردی در المپیک ۲۰۲۰ و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ برگزار خواهد شد. مسابقاتی که ما میزبانی آن را بر عهده داریم، حکم انتخابی برای بازی‌های آسیایی دارد و از همین رو اهمیت زیادی هم دارد. امیدوارم ورزشکاران ما در این رقابت‌ها علاوه بر مدال‌های رنگارنگ بتوانند کسب سهمیه هم داشته باشند.

زارعی خاطرنشان کرد: از ایران سه تیم در رده‌های سنی بزرگسالان، امید و جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت خواهند کرد. ترکیب هر یک از این تیم‌ها با ۲۰ بازیکن بسته می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه فدراسیون کوهنوردی در دو زمینه همگانی و قهرمانی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند، گفت: ما ۲۸۰ کوه بالای ۴۰۰۰ متر در کشور داریم که سالیانه افراد خیلی زیادی به آنها صعود می‌کنند. در کل عرصه همگانی به موفقیت‌های خوبی رسیده‌ایم، اما تأکید ما این است که در عرصه قهرمانی خیلی موفق‌تر باشیم که در این صورت می‌توان در بُعد همگانی به نتایج بهتری رسید.

رئیس فدراسیون کوهنوردی در مورد ویژگی‌های دیواره طراحی شده برای مسابقات قهرمانی آسیا گفت: ارتفاع این دیوار طبق استاندارد جهانی ۱۵ متر است، مسابقات در سه سطح سرعت، سرپناه و لیگ برگزار می‌شود، رقابت‌های سرعت به صورت انفرادی، امدادی و کلاسیک انجام می‌شود، برای هر یک از این سبک‌ها، سه دیواره ۱۵ متری پیش‌بینی شده است و مساحت کلی دیواره‌ها حدود ۲۵۰ متر است.

زارعی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در مسابقات قهرمانی آسیا که ایران میزبانی آن را بر عهده دارد، ۱۶۰ مدال توزیع شود، در مورد چگونگی تأمین هزینه‌های این میزبانی گفت: اسپانسر مسابقات ۵۰ درصد هزینه‌ها را متقبل می‌شود؛ البته باید بگویم وزارت ورزش و جوانان همان‌گونه که در رقابت‌های پیشین کمک حال ما برای میزبانی بود، این بار هم ما را حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ژاپن یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقات تهران است، گفت: این تیم در دوره پیشین مسابقات حضور نداشت، اما از آنجا که میزبان المپیک است و قرار است برای نخستین بار در این دوره بازی‌های المپیک مسابقات صخره‌نوردی برگزار شود، ژاپنی‌ها در رقابت‌های تهران حضور خواهند داشت. بنابراین قطعاً رقابت‌ برای کسب مدال عنوان خیلی جدی پیش می‌رود.

رئیس فدراسیون کوهنوردی در مورد برنامه‌های این فدراسیون برای میزبانی‌های جهانی گفت: در طول سال ۲۱ مسابقه جهانی برگزار می‌شود. دورنمای فدراسیون این است که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ برای برگزاری مسابقات جهانی یخ‌نوردی و سنگ‌نوردی اقدام کند؛ حتی از حالا کرمان، زنجان و همدان تقاضای میزبانی داده‌اند. البته برگزاری مسابقات جهانی متحمل هزینه‌های بالایی می‌شود اما تجربه زیادی را هم به همراه دارد.

 در جریان این نشست خبری فدراسیون کوهنوردی به طور رسمی قرارداد همکاری خود با اسپانسر مسابقات قهرمانی آسیا را امضا کردند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج