محمدحسن بهادر گفت: بنیاد مسکن مردم روستاها را تشویق و ترغیب کنند تا این افراد برای دریافت سند مالکیت مراجعه و اسناد صادر شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران در نشست هم‌اندیشی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اداره ثبت اسناد و املاک استان، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جلسه تعامل و برنامه‌ریزی برای صدور سند مالکیت در حوزه روستایی برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت و در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت است که قانون‌گذار در قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن این اختیار را به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار داده است.

بهادر افزود: بنیاد مسکن متولی این کار است و تاکنون حدود ۴ هزار و ۲۰۰ مورد سند مالکیت صادر شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با اشاره به اینکه امسال براساس قانون جامع حدنگار عزم جدی داریم که با سرعت بیشتر اسناد مالکیت دفترچه‌ای را تبدیل به اسناد کاداستر کنیم، تصریح کرد: از همه دستگاه‌های دولتی، سازمان‌‎های مردم‌نهاد و تمام دستگاه‌هایی که متولی حفظ و صیانت اراضی هستند، انتظار داریم که اسناد مالکیت خودشان را تبدیل به دفترچه‌ای کنند تا این املاکی که در اختیارشان است، مستندسازی شود.

این مسوول ادامه داد: مازندران در بحثصدور سند مالکیت در کشور جزء چهار استان برتر است و فاصله مازندران با استان نخست تنها چهار امتیاز بود.

بهادر ادامه داد: مشکل عمده‌ای که داشتیم در حوزه زمین‌های بنیاد علوی است که سبب کندی صدور سند مالکیت املاک روستایی شده است و در این کار شخصاً به‌طور جدی ورود پیدا کردم و اگر قرار باشد به دفتر مرکزی در تهران می‌رویم تا این مشکل به‌وجود آمده رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: بنیاد علوی باید به مشکلات قانون ساماندهی و تعیین تکلیف این زمین‌ها رسیدگی کند تا زحمات یک فرد روستایی بعد از تشکیل پرونده سبب رنجش نشود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران از همکاران ثبت اسناد خواست در مواردی که در قانون ساماندهی بدون مجوز بنیاد علوی رأی صادر کردند منعی ندارد و باید بعد از پیگیری این مشکل حل شود.

این مسوول با اعلام اینکه برنامه‌های پیش روی این اداره در هفته جاری اعلام می‌شود، گفت: توقعی که از مسؤولان بنیاد مسکن داریم اضافه کردن ۵۸۰ روستا به بانک کاداستر، به‌روزرسانی و جانمایی ۲۸ هزار و ۳۰۰ هکتار نقشه کاداستر بافت مسکونی و تعویض ۱۱۶ هزار سند مالکیت دفترچه‌ای به کاداستر است.

بهادر ادامه داد: بنیاد مسکن مردم روستاها را تشویق و ترغیب کنند تا این افراد برای دریافت سند مالکیت مراجعه و اسناد صادر شود.

وی اولویت‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال‌جاری را اجرای آرشیو الکترونیک با اولویت مرکز مازندران، اجرایی شدن شدن جامع و کامل قانون حدنگار، اجرای طرح تعویض اسناد مالکیت دفترچه‌ای به کاداستری، تسریع در پرونده‌های قانون تعیین تکلیف به قانون ساماندهی و راه‌اندازی دفتر املاک الکترونیکی اعلام کرد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با انتقاد از اداره منابع طبیعی استان در رسیدگی به مشکلات مرتبط، اظهار کرد: واقعاً با منابع طبیعی مشکل داریم، با هر اداره‌ای کارگروه می‌گذاریم مانند ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مسکن و اوقاف به‌موقع در جلسه حضور می‌یابند، که کسب رتبه برتر صدور سند برای موقوفات حاصل همین کارگروه‌ها بود که مرتب و منسجم برگزار شد.