بهمن نامور مطلق اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هیچ مسوولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه 400 هزار نفر در سامانه هنرمندان صنایع دستی کشور عضویت دارند، افزود: میراث فرهنگی هیچ مسوولیتی در قبال بیمه هنرمندان صنایع دستی ندارد.

نامور مطلق گفت: تامین اجتماعی باید سالی هزار میلیارد تومان برای بیمه هنرمندان صنایع دستی هزینه کند و دولت نیز به دلیل کمبود بودجه نمی‌تواند این مبلغ را به تامین اجتماعی پرداخت کند در نتیجه چالش بیمه‌ای برای هنرمندان صنایع دستی به وجود می‌آید.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خاطرنشان کرد: هرچند نمی‌توانیم فردی را اکنون بیمه کنیم اما تمام تلاش خود را برای ابقای بیمه شدگان گذشته انجام داده‌ایم و طرحی نیز با تاکید بر بیمه هنرمندان صنایع دستی به مجلس ارائه شده که منتظر تصویب آن هستیم.

نمایشگاه ملی صنایع دستی

این مسوول درباره بازار فروش صنایع دستی کشور بیان کرد:  مشکل فروش صنایع دستی در همه کشورهای پست مدرن به دلیل عرضه بیش از تقاضا وجود دارد اما در ایران به دلیل تحریم‌ها این معضل خود را بیشتر نشان می‌دهد و در شرایط پسابرجام چالش فروش کماکان دامن‌گیر هنرمندان این رشته است.

نامورمطلق تصریح کرد: بخاطر اشتغال‌زایی صنایع دستی شورای عالی صادرات غیرنفتی باید از صنایع دستی و به ویژه فرش حمایت کند ولی هرچند صادرات صنایع دستی طی این سال‌ها چهار برابر شده اما به دلیل ضعف ساختاری صنایع دستی کشور باید این مقدار صادرات 10 برابر شود تا شاهد رونق اقتصادی از طریق صادرات صنایع دستی باشیم.

وی افزود: برای رشد و پویایی صنایع دستی ابتدا باید در داخل کشور فرهنگ‌سازی صورت گرفته و سپس برای صادرات تبلیغات ویژه در خارج از کشور برای شناساندن آثار هنرمندان انجام گیرد.

بهمن نامورمطلق یادآور شد: با مشوق‌های صادراتی، تعرفه‌های دوجانبه و حمایت از تجار ایرانی می‌توان شرایط خوبی را برای رقابت صنایع دستی ایران با بازارهای جهانی فراهم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج