مسوول مرکز تحقیقات فوک خزری گفت:رایج‌ترین مشکلی که برای فوک‌های خزری در سواحل ایران وجود دارد، خفگی است و به دلیل اینکه سر بزرگی دارند بیشتر در تورهای ویژه ماهیان خاویاری که دارای چشمی‌های بزرگ هستند گیر می‌کنند .

به گزارش خبرگزاری موج، امیر شیرازی با اشاره به اینکه ماهیگیران به دلیل فاصله زیاد ساحل تا تورهایی که در دریا پهن کرده‌اند و همچنین به دلیل گرانی سوخت، روزانه یک بار به تورها سرکشی می‌کنند، گفت: اگر در این مدت، فوک خزری در تورها گیر بیفتد تا آمدن صیادان تلف می‌شود، لذا نیاز به این داریم که اگر دولت اهمیتی برای این زیستمند قائل است، از طریق جذب حامیان مالی در بخش خصوصی به تامین سوخت مورد نیاز ماهیگیران برای سرکشی بیشتر به تورها و یا برای گشت و تشکیلات گروه‌های امدادی اختصاص دهد.

این مسوول بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون، هفت قلاده فوک خزری بر اثر خفگی در سواحل سه استان مازندران، گیلان و گلستان تلف شده‌اند که دو مورد اخیر را روز یکشنبه 21 آبان در انزلی داشتیم که احتمالا علت مرگ آنها نیز بر اثر خفگی بوده است.

شیرازی ادامه داد: دو مورد از تلفات فک خزری مربوط به مازندران، چهار مورد مربوط به گیلان و یک مورد نیز در سواحل گلستان بوده است، بررسی‌ها حکایت از این دارد که همه آنها به دلیل خفگی در تورهای ماهیگیری از بین رفته‌اند.

وی با انتقاد از اینکه بعد از هشت الی 9 سال کار کردن در مرکز تحقیقات، همکاری مناسبی صورت نگرفته است، افزود: در ایران فرهنگ‌سازی و آموزش خوبی در زمینه حفاظت از فوک خزری داده نشده است و آن را به عنوان یک کار لوکس نگاه می‌کنند در حالی که نجات این زیستمند که در معرض انقراض قرار دارد، نجات یک گونه نیست بلکه نجات همه دریا است.

مسوول مرکز تحقیقات فوک خزری گفت: این خوب است که "لنی‌ هارت" یک زن ۷۶ ساله و فعال محیط زیست هر سال با هزینه شخصی خود از هلند به ایران می‌آید و حاصل دسترنج خود و مبالغی که از دوستداران طبیعت جمع‌آوری کرده است برای نجات فک خزری به کار بگیرد اما این خوب نیست که در ایران از سوی مسؤولان و مردم توجه خاصی به جلوگیری از انقراض فک خزری نمی‌شود.

این مسوول ادامه داد: آموزش‌هایی را در قالب کارگاه‌های مختلف برای ماهی‌گیران برگزار می‌کنیم، برخی‌ها علاقه‌مند به همکاری می‌شوند و دوست دارند داوطلبانه کار کنند از امداد و نجات گرفته تا پایش برای نجات فک خزری.

شیرازی با اشاره به اینکه کشورهای مشترک‌المنافع در دریای خزر داریم و ایران به تنهایی نمی‌تواند مرگ و میر فوک‌ها را به صفر برساند اما می‌تواند این تعداد را کمتر کند، اظهار کرد: بیشترین جمعیت فوک خزری را در سواحل روسیه، قزاقستان و ترکمنستان داریم، اکنون بیشترین تمرکز را بر قزاقستان و روسیه گذاشته‌ایم.

وی با بیان اینکه نخستین مرکز تحقیقات فک خزری در جزیره آشوراده راه‌ اندازی شده و جمهوری اسلامی ایران پیشتاز حفاظت از این گونه در خطر انقراض محیط زیست است، افزود: وزیر محیط زیست جمهوری خودمختار داغستان را مجاب کردیم که چنین مرکزی را در سواحل خود دایر کنند، آنها نیز همانند روسیه کتاب قرمز جداگانه‌ای دارند و وزیر محیط زیست داغستان دستور داده است تا نام فوک خزری در ویرایش بعدی این کتاب که سال آینده به چاپ می‌رسد گنجانده شود.

مسوول مرکز تحقیقات فوک خزری بیان کرد: دومین مرکز فک خزری در جمهوری داغستان ساخته می‌شود، با توجه به اینکه در سال گذشته آموزش‌های تئوری و تشکیل گروه داوطلبان حفاظت از فوک خزری در داغستان انجام گرفته است، لذا زمستان پیش رو نخستین فعالیت این گروه امدادی و نجات فوک‌های خزری به صورت علمی آغاز می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج