رئیس دفتر مجمع نمایندگان استان مازندران بیان داشت: اقتصاد دریامحور پیشران توسعه مازندران است.

به گزارش خبرگزاری موج، ایرج نیازآذری در گفت و گویی بیان داشت: اسلامی استاندار جدید مازندران در آیین معارفه خود با تاکید بر اقتصاد دریامحور، گزینه تازه‌ای وارد ادبیات اقتصادی و توسعه‌ای استان مازندران نموده است. وی گفت: اسلامی که تجربه دبیری "ستاد توسعه‌سواحل‌مکران" به عنوان یکی از راهبردهای مهم اقتصادی کشور را عهده‌دار بود، برای ثروت‌آفرینی و اقتصاد دریای مازندران راهبرد ویژه‌ای دارد و راهبردی که نیازمند کنش فعالانه دانشگاهیان، بازیگران اقتصادی و علاقمندان به توسعه استان مازندران می‌باشد.

رئیس دفتر مجمع نمایندگان استان مازندران اظهار داشت: واقعیت این است که بنا به دلایل داخلی و خارجی در سیاست‌گذاری‌های توسعه منطقه‌ای در نیم قرن اخیر به دریای مازندران به عنوان منبع اقتصادی و ثروت‌آفرینی نگاه نشده و در مطالعات قبلی آمایش سرزمین، نگاه تقلیل‌گرایانه نسبت به دریا وجود داشت، اما خوشبختانه در مطالعات جدید آمایش سرزمین، بر ایجاد صنایع_دریایی و شیلاتی و اتکا حداکثری به دریا با تمامی مختصاتش تاکید شده‌است و همچنین در برنامه ششم توسعه بر این مهم که هم‌اکنون زمان سرمایه‌گذاری بیشتر معطوف به اقتصاد_دریامحور است زمینه خوبی برای توسعه استان های شمالی به ویژه استان مازندران است.

وی گفت: همجواری استان مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر و نزدیکی به پایتخت و دسترسی آسان به جاده‌های ترانزیتی و شریانی کشور امکان سرمایه‌گذاری‌های بالادستی و زیربنایی در این منطقه از میهن اسلامی را در راستای اقتصادمقاومتی دوچندان می‌نماید.

نیازآذری بیان داشت: بی‌گمان آینده گردشگری، صنایع، معادن و کشاورزی استان مازندران به صادرات گره خورده است و مازندران که حلقه اتصال در کریدور شمال - جنوب است می‌تواند از بیشترین مزایای توسعه بنادر، ایجاد صنایع دریایی و ساماندهی سواحل برخوردار شود و می‌توان ادعا کرد که اقتصاد دریامحور می‌تواند پیشران توسعه مازندران باشد.

وی افزود: همواره ملی‌سازی ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان مازندران یک دغدغه بود، این راهبرد مهندس اسلامی شوق آفرین است و اگر استاندار نکته‌سنج مازندران بتواند اقتصاد دریامحور را به عنوان گفتمان واحد و مسلط اقتصادی استان نزد کنشگران قدرت و بازیگران اقتصادی نهادینه و تدبیر نمایند، آنگاه جهش اقتصادی مازندران را به خوبی رقم زده‌است. پارادیم، مختصات و ویژگی‌های اقتصاد دریامحور نیازمند واکاوی و تحلیل‌های فنی، حقوقی و اقتصادی بیشتری است که مستلزم مشارکت صاحب‌نظران است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج