رئیس اداره جهاد کشاورزی سیمرغ گفت: کشت کلزا یکی از بنیادی‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی است و بر همین اساس 246 هکتار از اراضی شهرستان با 125 نفر بهره‌بردار به کشت این محصول پرداخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری موج، مجید جعفری در گفت و گویی اظهار کرد: کشت کلزا یکی از بنیادی‌ترین برنامه وزارت جهاد کشاورزی است و بر همین اساس تا امروز  246 هکتار از اراضی شهرستان با 125 نفر بهره‌بردار به کشت این محصول پرداخته‌اند.

وی افزود: هزار و 210 کیلوگرم بذر کلزا در اختیار شهرستان قرار گرفت که 820 کیلوگرم بین بهره‌برداران توزیع‌شده است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه ارقام ابلاغی کلزا به شهرستان از نوع هایولا 50، هایولا 4815، هایولا 420، تراپر (Traper) و آگامکس (Agamax) بوده است، بیان کرد: بسته‌های حمایتی مانند اختصاص یارانه بذر، تسهیلات سرمایه در گردش، برگزاری دوره‌های آموزشی تئوری و عملی، خرید تضمینی دانه‌های روغنی، اجرای پایلوت آموزشی و تخصیص تسهیلات در اختیار بهره‌برداران قرار گرفت.

این مسوول ادامه داد: 246 هکتار میزان سطح قرارد داد شهرستان است که 85 هکتار از اراضی زیر کشت کلزا قرار گرفته‌اند که 33 هکتار سطح سبز شهرستان است.

جعفری با بیان اینکه در سال گذشته 145 هکتار سطح زیر کشت کلزا در شهرستان داشتیم که 112 هکتار سطح سبز شهرستان بود، تصریح کرد: کلزا گیاهی یک‌ساله است که با توجه به شرایط آب و هوایی در فصل‌های بهار و پاییز کشت می‌شود که تحقیقات داخلی و خارجی همچنین تجربه کشاورزان نشان داده کشت این محصول در تناوب با گندم و جو علاوه بر مزایایی مانند کاهش جمعیت علف‌های هرز و کاهش آفات و بیماری‌های گندم سبب افزایش و پایداری عملکرد دانه گندم می‌شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سیمرغ در پایان گفت: مرکز خرید و توزیع بذر کلزا از طریق شرکت دانه‌های روغنی شهرستان سیمرغ انجام می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج