معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت: براساس خواسته سازمان جهانی بهداشت تا سال 2030 باید هاری در ایران ریشه‌کن شود و ما هم در این راستا تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود نبوی در حاشیه کارگاه بین‌المللی کنترل و پایش هاری به میزبانی پژوهشکده شمال انستیتوپاستور ایران در این شهرستان، اظهار کرد: مسؤولیت عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد با وزارت کشور بوده و در شهرها با شهرداری‌ها است.

وی افزود: با توجه به آموزش کارمندان، وجود نیروهای ماهر و آموزش دیده، وجود ساختمان مجهز و فضای لازم برای نگهداری سگ‌ها برای شهرداری نگهداری و عقیم‌سازی مشکل بوده و زیاد تمایل وجود ندارد.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: باید با پایلوت کردن این طرح در چند شهر و استفاده از توان دانشگاه‎ها و اختصاص فضای محدود عقیم‌سازی سگ‌ها اجرا شود تا نتیجه آن آنالیز شده و در سطح وسیع استفاده شود.

این مسؤول با بیان اینکه ایجاد پست سازمانی و استخدامی برای کارمندان و آموزش زمان‌بر است، تصریح کرد: این طرح در چند استان به صورت پایلوت اجرا شود تا با زنده‌گیری سگ‌ها این حیوانات معاینه شوند.

نبوی ادامه داد: اگر سگی در زنده‌گیری سالم بوده واکسینه و قلاده‌گذاری شود ولی در غیر این صورت سگ‌های معلول و بیمار عقیم‌سازی شوند.

وی با اعلام اینکه در مناطقی همانند شهر زابل میزان هاری افزایش زیادی داشته است، بیان کرد: به یک‌باره نمی‌توان هاری را از بین برد و طرح‌های آن را اجرا کرد هر چند باید در چند پایلوت به صورت مصوبه قانونی طرح‌ها اجرا شده و نتیجه‌گیری شود.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌‌های واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هیچ بیماری یک‌ساله جمع نشده و از بین نرفته است تا هاری هم طی یک سال از بین برود، ادامه داد: باید برای کنترل و مبارزه با هاری همانند دیگر بیماری‌ها طی چند دهه تلاش، کار علمی و عملی و فعالیت به نتیجه رسید.

نبوی با اشاره به اینکه باید برای مبارزه و ریشه‌کنی هاری مرحله به مرحله گام برداریم، گفت: براساس خواسته سازمان جهانی بهداشت تا سال 2030 باید هاری در ایران ریشه‌کن شود و ما هم در این راستا تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم.