مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار از ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در 76 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدرضا ضیایی با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک است، گفت: این آفت چندنسلی و در شرایط مساعد می‌تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.

وی درباره چگونگی خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای افزود: مگس ماده در پوست میوه تخم‌ریزی و لارو از گوشت میوه تغذیه می‌کند که در اثر لارو یک نوع لهیدگی و تغییر رنگ در میوه دیده می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار تغییر رنگ در محل تخم‌ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید و نابه‌جای میوه را از دیگر علائم خسارت این آفت برشمرد.

این مسؤول درباره کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای تصریح کرد: نصب تله‌های جلب‌کننده یا تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و معدوم کردن میوه‌های آفت‌زده و مشکوک با غرقاب کردن در ظروف بشکه‌ای حاوی آب و مشتقات نفتی، مدفون کردن میوه‌ها در عمق بیش از 50 سانتی‌متری خاک، سوزاندن میوه‌های آفت زده، محلول‌پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ویژه قسمت‌های آفتاب‌گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات 2 تا 3 درصد به همراه سم مالاتیون با دوز دو در هزار، از راهکارهای کنترل این آفت است.

ضیایی با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه‌ها مانند نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغ بیان کرد: باغداران از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده جلوگیری و نسبت به انجام  مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه‌انداز درختان برای از بین بردن شفیره‌های آفت اقدام کنند.

وی به وجود 10 ایستگاه ردیابی این آفت در  شهرستان فریدونکنار اشاره کرد و ادامه داد: 6 ماهه نخست امسال ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در 76 هکتار از باغات این شهرستان انجام و 700 عدد مگس میوه شکار شد.

مدیر جهاد کشاورزی فریدونکنار با بیان اینکه جمعیت این آفت نگران‌کننده نیست و تحت کنترل است، گفت: مبارزه و اجرای عملیات بیت اسپری علیه این آفت در یک هکتار با مصرف 32 لیتر پروتئین هیدرولیزات انجام و 105 عدد کارت زرد و تله مک فیل نیز بین باغداران توزیع شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج