ستواندوم مرتضی ابراهیمی گفت: پلیس راهور مازندران به منظور جلوگیری از ایجاد ترافیک در ماه محرم چند توصیه پیش روی هم استانی‌ها قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، ستواندوم مرتضی ابراهیمی کارشناس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور مازندران بیان داشت: با فرا رسیدن ایام محرم، شور و شعور حسینی همه مسلمانان به ویژه هموطنان، افزایش یافته و در هر کوی و برزن، مراسم و آئین‌های عزاداری برای سید و سالار شهیدان (ع) و گرامیداشت قیام الهی آن حضرت برگزار می‌شود؛ که می‌طلبد به منظور جلوگیری از ایجاد ترافیک، توصیه‌های زیر مد نظر واقع شود:

بخش اول: توصیه به مسئولان هیأت‌های برگزار کننده مراسم

۱- با خدمت گزاران خود در مجموعه پلیس راهور برای انتظام بخشی هرچه بیشتر در برگزاری مراسم همکاری و ساعات محدودیت‌های ترافیکی را مراعات نمایند.

۲- نظر به اینکه بموجب ماده ۱۹۱ و ۱۹۳ آئین نامه راهور، عبور وسایل نقلیه به منظور پیشگیری از وقوع حوادث رانندگی از بین دستجات عزاداری و نیز سوار شدن و سوار کردن اشخاص روی رکاب و قسمت‌های بیرونی وسایل نقلیه ممنوع است، لذا بمنظور حمل وسایل صوتی، طبل و ... برای اجرای مراسم، حتما از چرخ دستی مناسب استفاده شود.

۳- در زمان نصب داربست‌ها و ایجاد ایستگاه‌های صلواتی، به گونه‌ای اقدام گردد که با کمترین اشغال سطح و سواره رو، مشکلات ترافیکی برای عابرین (عزاداران) و وسایل نقلیه فراهم نشود.

۴- در هنگام پخش نذورات به نحوی اقدام شود که از ایجاد گره‌های ترافیکی جلوگیری و به مأموریت خودرو‌های امدادی نیز خلل وارد نشود.

بخش دوم: توصیه به عزاداران

۱- با توجه به اینکه اغلب عزاداران عزیز ملبس به لباس تیره و مشکی می‌باشند، لازم است به هنگام عبور از عرض معابر احتیاط بیشتری داشته باشند.

۲- در هنگام دسته روی مخصوصا در شب‌ها، کمترین سطح سواره رو را در اختیار بگیرند و عزیزانی که همیار محرم هستند، در قسمت‌های ابتدا، انتها و کنار دستجات مراقب حرکات خودرو‌ها و بویژه موتورسیکلت سوران باشند.

۳- به خانواده‌های عزیز توصیه می‌گردد در هنگام حضور در مراسمات مواظب خردسالان خود باشند و از ورود ناگهانی آن‌ها به سطح سواره رو، جلوگیری کنند.

۴- چنانچه قصد تردد با خودرو‌ها را دارند، حتی الامکان از خودرو‌های سواری و اتوبوس که پیش بینی شده استفاده کنند و از سوارشدن دسته جمعی در قسمت اتاق بار و روی سپر اتومبیل‌ها خودداری کنند.

۵- چنانچه قصد دارند با وسیله نقلیه شخصی در محل عزاداری وتجمع دستجات حضور نمایند، حتما محدودیت‌های ترافیکی را مد نظر قرار داده و با پلیس همکاری تا موجب انتقال خودرو نگردد.

بخش سوم: توصیه به رانندگان وسایل نقلیه

۱- از سلامت فنی وسایل نقلیه اطمینان حاصل نموده و از سالم بودن چراغ‌های ضروری خودرو بویژه چراغ‌های جلو و ترمز، مطمئن گردند.

۲- به محدودیت‌های ترافیکی توجه لازم صورت گیرد.

۳- نسبت به رعایت بیشتر مقررات برای پیشگیری از تصادفات و آسیب رساندن به سلامتی خود و دیگر عزاداران عزیز توجه جدی معمول و نسبت به اعتبار بیمه نامه شخص ثالث، اقدام نمایند.

۴- با توجه به لزوم بیشتر حفظ شعائر اسلامی و حرمت ماه محرم و عزاداران عزیز، از رفتار‌های مغایر شئون اسلامی و قانونی خودداری تا با هزینه‌های سنگین چنین رفتار‌هایی ناشی از اعمال مقررات از سوی پلیس که می‌تواند منجر به توقیف خودروی آن‌ها نیز بشود، مواجه نگردند.

بخش چهارم: توصیه به شهرداری‌ها و مسئولین دستگاه‌های حفاری و اصلاح معابر

۱- برنامه ریزی لازم برای حضور ناوگان عمومی مسافربری در خیابان‌ها و مسیر‌های اصلی صورت گیرد.

۲- ضمن خودداری از حفاری در مسیر دستجات عزاداری و کاروان‌های حسینی (ع)، سریعا نسبت به رفع نواقص پیاده راه‌ها و پاکسازی مسیر تردد عزاداران اقدام و ایمن سازی لازم با نصب علائم و تجهیزات ضروری وفق مقررات، صورت گیرد. بدیهی است پلیس راهور ضمن اقدام قانونی، با تخلفات مسئولین دستگاه‌های مقصر در وقوع حوادث رانندگی، مطابق ضوابط اقدام خواهد کرد.

بخش پنجم: توصیه به مسئولین ادارات برق

نسبت به تأمین روشنایی مسیر‌های عبور عزاداران حسینی (ع) در شب‌ها اقدام و نواقص موجود را سریعا رفع نمایند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج