مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: آبگیری سد هراز منوط به سامان‌دهی مرکز زباله آمل است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد حاج‌ رسولی‌ها در ساری، کیفیت آب شرب و مخاطرات زیست محیطی را خط قرمز وزارت نیرو دانست و گفت: مرکز دفن زباله آمل در حوضه آبریز سد قرار دارد و نه تنها در وضعیت فعلی بلکه پس از آبگیری نیز درون دریاچه سد قرار نمی‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه وجود مرکز دفن زباله در حوضه آبریز از حساسیت توجه به آن نمی‌کاهد، یادآور شد: بر اساس مجوز سال 90 سازمان محیط زیست بایستی دو سال قبل از بهره‌برداری، وضعیت این مرکز مشخص و امور مربوط به سامان دهی و انتقال آن پیش از آبگیری صورت بگیرد.

حاج‌ رسولی‌ها با تاکید بر اینکه سد هراز به دلیل مسائل اعتباری و مالی زودتر از سه یا چهار سال آینده به بهره‌برداری نخواهد رسید، یادآور شد:‌ از دی ماه سال گذشته به منظور بررسی وضعیت آلاینده‌های حوضه پیرامون سد، مشاوری از سوی شرکت آب منطقه‌ای مازندران تعیین شد تا به بررسی اثرات منابع آلاینده بر کیفیت آب رودخانه، تعیین ایستگاه اندازه‌گیری آنلاین کیفیت مخزن، ارائه برنامه جامع و عملیاتی در جهت سامان دهی مرکز دپوی زباله بپردازد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه جانمایی محل جدید دپوی زباله‌های آمل بر عهده شهرداری و محیط زیست است، افزود:‌ نحوه حفاظت، کنترل و پاکسازی آلاینده‌های حوضه آبریز سد در شرح خدمات مشاور گنجانده شده است که دی‌ماه امسال پس از تایید سازمان محیط زیست عملیات اجرایی آن نیز آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه قبل از آبگیری سد هراز طرح‌های ضروری به منظور پاکسازی حوضه صورت خواهد گرفت، گفت:‌ یکی از موضوعات مهمی که از سوی مشاور در حال بررسی است ساماندهی شیرابه‌های مرکز دفن زباله است، تا با استفاده از شیوه‌های نوین موجود در دنیا از نفوذ این شیرابه‌ها به داخل رودخانه جلوگیری شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج