مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران گفت: پرونده الکترونیک بخش سلامت در سال جاری اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، سید رسول ظفرمند اظهار کرد: مقوله سلامت در جامعه 25 درصد به وزارت بهداشت مرتبط می شود و برای حل مشکل سلامت جامعه تنها وزارت بهداشت مسئول نیست.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران با بیان اینکه یک میلیون و ۶۳۰ هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، گفت: از ابتدای سال 95 کل هزینه های درمانی در استان 664 میلیارد تومان بوده است.

ظفرمند گفت: مهم ترین مشکل در علوم پزشکی کمیسیون های پزشکی بود و مردم برای تایید در کمیسیون ها در صف بودند که این مشکل مرتفع شد، مشکل بعدی عدم پوشش بیمه ای مردم و ناتوانی در پرداخت هزینه بیمه بود که پوشش بیمه همگانی و کاهش پرداخت از جیب مردم در دولت روحانی مطرح و اجرایی شد.

وی با تاکید بر اینکه پرداختن به مقوله سلامت باید پایدار شود، تصریح کرد: ۱۰ میلیون نفر در کشور بدون پرداخت هزینه بیمه شدند و   عموما مردمی که از قشر کم درآمد بوده بیمه نبودند و   این نگاه به مقوله سلامت بسیار خوب بوده و باید ارتقا یابد. همچنین در توانمندسازی بیمه شدگان و موسسات اگر توانمند نشوند و خدمات را نشناسند هزینه های بیمه ای قابل کنترل نخواهد بود.

ظفرمند در خصوص توانمندسازی بیمه شدگان گفت: اگر بیمه شده بداند کجا دفترچه بگیرد و در مراجعه به بیمارستان و آزمایشگاه و مطب دارای چه حقوقی است، بیمار برای دریافت خدمات توجیه خواهد شد و هر دو وجه دریافت کننده و ارایه دهنده خدمت به فهم مشترک می رسند.

وی افزود: بعد از دستورالعمل بیمه همگانی فضا برای ورود مردم از طریق سامانه باز است و ظرف یک سال این مهم اعلام شد و تاکنون فرد فاقد بیمه ای وجود ندارد، عدم تمایل برخی از مردم به سمت بیمه سلامت به دلایل شخصی بود و اگر فردی مراجعه کرد و بیمه نشد حتما فاقد کد ملی بوده و یا دارای سایر دفترچه های بیمه ای بوده است، مطابق دستورالعمل هر فرد یک دفترچه می تواند داشته باشد و وزارت رفاه و  بهداشت به این نتیجه رسیدند که همپوشانی را به حداقل برسانند.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان آذرماه سال گذشته ۶۰ درصد مطالبات پرداخت شد و کشش صندوق بیمه ای به دلیل عدم دریافت حق بیمه ممکن بود دچار مشکل بشود اما دولت حمایت همه جانبه کرده امیدواریم مجلس در تخصیص اعتبارات برای معوقات حمایت کند.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران تصریح کرد: در پرداخت طرح محوری پزشک خانواده هیچ گونه تاخیر پرداختی صورت نگرفته است و حساب درمانی برای بیماران باز شده  که خدمات دریافتی دارو و سایر را رصد کرده  تا از این طریق کاهش 10درصدی هزینه ها و به دنبال آن راه حلی برای افزایش اعتبار بیمه ها در دستور کار قرار گیرد.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران اظهار کرد: در سال 96 و در امتداد برنامه دولت در طرح تحول سلامت، کاهش پرداخت حق بیمه از جیب مردم مدنظر است و در این راستا پرونده الکترونیکی سلامت فرد حاوی همه اطلاعات پزشکی فرد ثبت می شود و  دانشگاه و وزارت بهداشت قول رفع مشکلات سامانه ای الکترونیکی را دادند و تحقق این امر  به حذف دفترچه ها منجر می شود.

ظفرمند گفت: در استان 4هزار بیماران خاص شناسایی شده و تا کنون وقفه ای در خدمات رسانی به آنان  ایجاد نشده است، آمار بیماری تالاسمی و هموفیلی با افزایش مواجه است و در بحث بیماران کلیوی هنوز نتوانستیم پیشگیری کنیم و میزان آمار بیماری دیابت نیز هم رو به بالاست؛ مجموع  پرداخت هزینه داروهای خاص از طریق بیمه سلامت به بیماران به 90درصد می رسد و 10درصد آن را بیمار پرداخت می کنند و بعضا دانشگاه این ده درصد را نیز تقبل می کند.

وی ادامه داد: در بخش دولتی خدمات شیمی درمانی تالاسمی رایگان است و گلایه ها برسر اقلام دارویی خارجی  است و وزات بهداشت داروی داخلی را تایید و قرار داد بسته است و باید از داروی داخلی استفاده کنیم چون اثر بخشی مناسبی دارد.

مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران گفت: نگاه وزارت بهداشت و بیمه سلامت کاهش مراجعه مردم و تامین سلامت مردم است و اتباع خارجی اگر اطلاعات آنان در سامانه ثبت باشد برای دریافت دارو مشکلی ندارند و اگر بیماری خاص داشته باشند دفترچه برای آنها صادر می شود.

ظفرمند تاکید کرد: بیمه شده و پزشک خانواده ارتباط نزدیک باید داشته باشند و باید به فضایی برسیم پزشک به بیمار زنگ بزند و پیگیر اثر بخشی  داروهایی تجویز شده باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج