رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خواستار بنیانگذاری تجارت پایاپای محصولات کشاورزی با ' ولگاگراد ' روسیه شد و گفت : هم اکنون بسترهای لازم برای این نوع تجارت در این دو منطقه وجود دارد .

به گزارش خبرگزاری موج، دلاور حیدرپور در نمایشگاه توانمندی های مازندران در ولگوگراد روسیه ، گفت : کیوی ، پرتقال ، سبزی ، گوشت مرغ ، گل و گیاهان زینتی از جمله محصولات کشاورزی مازندران است که مازاد تولید داریم و می توانیم آنها را به صورت پایاپای با غلات ، کلزا ، سویا و روغن ولگا گراد معامله کنیم .

وی افزود: داد و ستد پایاپای یک روش برای تجارت است که در آن کالاها یا خدمات به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای با کالا یا خدمات دیگر مبادله می‌شود و از هیچ نوع وسیله‌ای برای مبادله استفاده نمی‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت : با توجه به این که زمینه برای این نوع معامله در مازندران و ولگوگراد به وجود آمده است ، می توان این تجارت مبتنی بر برد - برد را کلید زد.

وی توضیح داد : با مذاکره اولیه‌ای که با معاون استاندار ولگاگراد داشته‌ایم ، مشخص شد که آنها به محصولات میوه و مرغ ما نیاز مبرمی دارند و تولید غلات آنها زیاد و مازاد بر مصرفشان است که ما به آن نیاز داریم .

حیدرپور با اشاره به اینکه هم روسیه و هم ایران از طرف آمریکا تحریم شده‌اند ، گفت : با توجه به این امر و با درنظر گرفتن نیازها و کالاهای مازاد در 2 استان ، از طرف هیات ایرانی پیشنهاد شد که مازاد محصولات در قالب کالاهایی که مورد نیاز استان هاست پس از بررسی در قالب تفاهم‌نامه امضا و تجارت آن عملیاتی شود.

 کشت فراسرزمینی در ولگوگراد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران همچنین پیشنهاد کشت فراسرزمینی را در ارتباط با ولگوگراد مطرح کرد و گفت : محصولاتی که ما نیاز داریم به دلیل کمبود آب در داخل کشور قابل تامین نیست و یکی از سیاست‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی دنبال می‌کند، کشت فراسرزمینی است که با توجه به ظرفیت خاک و آب مناسب در ولگوگراد می‌توان آن را دنبال کرد.

وی افزود : در حال حاضر با کشور روسیه ، تبادل کشاورزی ، گل ، سبزی و محصولات شیلاتی داریم و بیشترین صادرات کیوی ما به روسیه است.

حیدرپور با بیان اینکه پروتکل تبادل گوشت مرغ هنوز نهایی نشده است ، افزود : پروتکل مرغ از طریق وزارتخانه و سازمان دامپزشکی کشور در حال پیگیری است.

وی با اشاره به مازاد تولید پرتقال در مازندران ، گفت : برخی رایزنی‌ها در رابطه با موافقت اولیه برای صفر کردن عوارض صادرات پرتقال به روسیه در حال انجام است که امیدواریم در قالب تفاهم‌نامه نهایی شود تا تجار ما بتوانند مرکبات را به روسیه و کشورهای عضو اوراسیا صادر کنند و تبادل تجاری بین این کشور بدون هرگونه تعرفه و سود تجاری انجام شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج