مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران گفت: 74 درصد املاک استان مازندران دارای سند است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدحسن بهادر با بیان اینکه مازندران در ارزیابی کشوری در گذشته بسیار پائین بود، تصریح کرد: در دو سال گذشته این رتبه به سوم کشور رسید این در حالی است که فعالیت در این استان بسیار دشوار است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با اشاره به اینکه در زمینه وقف و همکاری با این اداره، اوقاف دو سال پیاپی رتبه نخست کشور را به دست آورد، افزود: مستندسازی اداره اوقاف مازندران به خوبی صورت می گیرد.

بهادر با بیان اینکه 70 درصد موقوفه‌های مازندران بدون سند بود، خاطرنشان کرد: 65 درصد موقوفه‌های مازندران نیز مربوط به عزاداری امام حسین (ع) بوده است.

وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن مازندران در کشور رتبه نخست را در زمینه مستندسازی به دست آورد تصریح کرد: در سال گذشته 14 هزار و 500 سهمیه برای مازندران وجود داشت که 16 هزار و 500 سند صادر شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران با بیان اینکه در سال گذشته در مازندران 188 هزار سند صادر شد که این میزان نسبت به سال گذشته 7 درصد افزایش یافت، خاطرنشان کرد: در بحث قانون ساماندهی قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند نیز به خوبی عمل شده است.

بهادر افزود: مازندران پس از اصفهان از آغاز اجرایی شدن این قانون تا به امروز 224 هزار و 380 مورد ثبت نام کردند و از این تعداد بیش از 230 هزار پرونده تائید شده است.

وی گفت: از این تعداد پرونده تائید شده 81 هزار و 500 مورد رای مثبت و 33 هزار مورد رای منفی صادر شده است و مابقی تا پایان سال جاری تکلیف تمامی این پرونده‌های تائید شده مشخص می‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران در هر سال بیش از 100 هزار پرونده قضائی در اداره‌کل ثبت مازندران بررسی می‌شود، اظهار کرد: ثبت اسناد یک سازمان حکوکتی است و ادغام آن با وزارت کشور به نظر درست نیست.

بهادر با بیان اینکه بیش از 13 هزار دفتر املاک در مازندران وجود دارد اما در سال گذشته این دفاتر حذف شدند، خاطرنشان کرد: 90 درصد خدمات ثبتی امروز به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی افزود: اگر تمامی افراد بیش از 18 سال از سوی سازمان ثبت احوال کارت ملی هوشمند دریافت می‌کردند موضوع جعل احراز هویت منتفی می‌شد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران خاطرنشان کرد: بیش از 74 درصد املاک استان مازندران دارای سند است و 11 درصد نیز ثبت شده است و به مرحله پایانی و صدور نرسید و مابقی نیز بدون سند هستند.

بهادر با اشاره به اینکه مازندران در صدور سند در کشور رتبه نخست را دارا است، گفت: در سال گذشته 840 پرونده در هیئت نظارت بود و امروز پرونده‌های موجود در این هیئت به روز است.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در اراضی شالیزاری باید از سوی دستگاه‌های متولی پیگیری شود، اظهار کرد: در زمینه ساخت و ساز در اراضی شالیزاری دستگاه‌های متولی کوتاهی کردند و اگر مجوز ساخت و ساز صادر نشود سند صادر نمی‌شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران دومین دستگاه درآمدزای مازندران هستیم، افزود: تمامی واحدهای ثبتی به سیستم اطفای حریق، دوربین مداربسته، آرشیو الکترونیکی پرونده‌های ثبتی و غیره مجهز هستند.

بهادر با اشاره به بازگشت مطالبات در مازندران، گفت: بیشترین وصول مطالبات را پس از تهران، مازندران داشته است و در این زمینه مطالبه بانک در این استان بیش از 2 هزار میلیارد تومان بود.

وی افزود: در سال گذشته 252 میلیارد تومان مطالبات بانک‌ها وصل شد و در 4 ماهه امسال این میزان 171 میلیارد تومان با 200 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال 95 بوده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج