سامانه هوشمند توزین کننده خودروهای در حال حرکت در محور هراز و سوادکوه در استان مازندران به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج، اداره کل حمل و نقل جاده ای و پلیس راه مازندران با بهره گیری از این سامانه که در جاده هراز در حد فاصل یک کیلومتری پلیس راه آمل واقع است، تخلف اضافه بار و یا اضافه سرعت وسایل نقیله سنگین را ثبت و متخلفان را جریمه می کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران در آیین آغاز به کار این سامانه در جاده هراز گفت: یکی از علل اصلی تخریب رویه آسفالت راهها و ابنیه آن در کشور اضافه‌ بار وسایل نقلیه سنگین است و به همین دلیل کنترل و شناسایی وسایل نقلیه سنگینی که دارای اضافه‌ بار هستند، اهمیت بالایی در حفظ راه و کاهش هزینه‌های نگهداری آن دارد.

احمد دادآفرین محمدزاده افزود: مهم ترین ویژگی این سامانه ، کنترل وزن وسایل نقلیه در حال حرکت بدون نیاز به توقف آنهاست که سبب جلوگیری از اتلاف زمان، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و حذف نیروی انسانی می شود.

وی ادامه داد: برای وزن کشی خودروهای سگین ، سنسورهائی در سطح جاده نصب شده که وسایل نقلیه دارای اضافه بار را شناسایی کرده و به طور هوشمند به اطلاع پلیس راه می‌ رساند.

محمدزاده گفت: البته پس از شناسائی خودرو و ارسال مشخصات آن به پلیس راه ، در مرحله بعد وزن خودرو در باسکول‌ های ثابت پلیس راه به طور دقیق وزن شده و نسبت به اعمال مقررات اقدام می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران ، شناسایی تخلف سرعت وسایل نقلیه سنگین ، شناسایی وسایل فاقد بارنامه و مجوز حمل بار و تشکیل پایگاه آماری جامع از حمل و نقل بار در استان برای برنامه‌ریزی و مدیریت را از دیگر مزایای این سامانه برشمرد .

وی گفت: این سیستم با ارائه آمارهای دقیق از تردد تمامی خودروهای عبوری بر اساس کلاس‌بندی خودرو‌ها و نمایش اطلاعات وسایل نقلیه عبوری به صورت زمان ‌حقیقی ، پلیس راهبر را در برنامه‌ ریزی و پیش‌بینی شرایط جاده یاری می کند.

محمدزاده اضافه کرد: سامانه نرم‌افزاری توزین در حال حرکت به ‌نحوی طراحی شده است که امکان دریافت اطلاعات از پردازنده و همچین تشخیص و خواندن پلاک خودروهای عبوری در آن فراهم شده و اطلاعات ابتدا از طریق لینک وایرلس به مرکز مدیریت راهها در مرکز استان محل نصب ارسال و سپس از آنجا به سیستم تجمیع اطلاعات تهران ارسال می گردد.

وی اولویت جدی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران را توجه به نکات ایمنی با کمک پلیس راه با افزایش سیستم های هوشمند کنترل تخلفات برشمرد و گفت تاکنون 45 دستگاه دوربین ثبت تخلفات و نظارت تصویری در جاده های ارتباطی مازندران نصب شده و تا مهرماه امسال نیز مرکز مدیریت راه مستقل نیز در جاده هراز راه اندازی خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج