عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: تشخیص بیماری تالاسمی ماژور جنینی در بیمارستان روحانی بابل میسر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، زینب پهلوان در جمع خبرنگاران از  انجام  نمونه برداری از پرزهای کوریونی برای تشخیص بیماری تالاسمی ماژور جنینی در این مرکز خبر داد.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار در بابل در یک مرکز دولتی، نمونه برداری از پرزهای کوریونی برای تشخیص بیماری تالاسمی ماژور جنینی در بیمارستان روحانی انجام شد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: نمونه برداری از پرزهای کوریونی آزمایشی است که برای شناسایی اختلالات ژنتیکی در اوایل بارداری انجام و در آن  از قسمتی از بافت جفت نمونه برداری می شود و چون از نظر ژنتیکی جفت همانند بافت جنین است، می تواند اختلالات کروموزومی یا ژنتیک جنین را نشان دهد.

پهلوان با اشاره به اینکه توصیه می شود برای بررسی بیماری‌های تک‌ ژنی از نمونه پرزهای کوریونی استفاده شود، اظهار کرد: از بیماری‌های تک ژنی می‌توان به تالاسمی، هموفیلی، دیستروفی دوشن و غیره اشاره کرد.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان روحانی گفت: این آزمایش به طور معمول بین هفته 10 تا 13 حاملگی انجام و با توجه به اینکه در این روش یک نمونه کوچک از پرزهای جفتی جنین گرفته می شود و از مایع آمنیونتیک دور جنین گرفته نمی شود، یک روش متفاوت از آمنیوسنتز است.

وی ادامه داد: در صورت وجود خونریزی یا لکه بینی واژینال، عفونت فعال دستگاه تناسلی، این آزمایش ممنوعیت نسبی داشته و انجام نمی شود.

پهلوان افزود: مزیت اصلی cvs این است که نتیجه آن در مراحل زودتر حاملگی آماده می شود و شما زودتر می‌توانید از سلامت جنین خود مطلع شوید، به ویژه در مواردی که احتمال بیماری‌های ژنتیکی در جنین شما بیشتر است.

وی گفت: این بخش برای نخستین بار در بخش دولتی در بابل راه اندازی شده و روزهای شنبه تا سه شنبه شیفت صبح آماده ارائه خدمات به مادران عزیز است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج