مدیر جمعیت، سلامت و خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت: بیش از 440هزار مازندرانی در آستانه ازدواج قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن سلیمانی با بیان اینکه در حال حاضر امید به زندگی 73 سال است و در 20 سال آینده به 90 سال افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: در استان مازندران تنها برای 200 نفر سالمند امکان نگهداری شبانه روزی وجود دارد اما در ۲۰ سال آینده این افراد ۷۵۰ هزار نفر می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: به غیر از بابل در استان مازندران 286 هزار سالمند با بیش از 60 سال سن وجود دارد که امید به زندگی‌ آنها 73 سال است.

مدیر جمعیت، سلامت و خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران تصریح کرد: با مقایسه دفترچه‌های کهنسالان با افراد جوان‌تر می‌توان به این موضوع توجه کرد که در طی هر چند ماه به دلیل افزایش مراجعه به مراکز درمانی این دفترچه‌ها تعویض می‌شود و در 20 سال آینده به بودجه بیشتری برای افراد سالمند نیاز است.

سلیمانی، یادآور شد: در استان مازندران به جز بابل ۴۴۱ هزار جوان در آستانه ازدواج هستند که حدود ۲۲۰ هزار زوج را تشکیل می‌دهند و اگر تنها دهک اول آنها تصمیم بگیرند یک بچه داشته باشند حدود ۲۲ هزار نفر به تولد در استان اضافه شده که در کل استان تعداد تولد به ۳۸ هزار نفر می‌رسد. ‎

وی با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد افراد برای ازدواج تحصیل کرده هستند، گفت: ازدواج بسیاری از مشکلات اجتماعی را کاهش می‌دهد.

مدیر جمعیت، سلامت و خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران با تاکید بر اینکه در حال حاضر مسئله اصلی جامعه سرمایه اجتماعی است، تصریح کرد: سرمایه اجتماعی‌ همان میزان ارتباط در کیفیت زندگی است اما در ۲۰ سال گذشته تاکنون ارتباط خود را با افراد سببی مانند خاله، دایی، عمو و عمه و حتی ارتباط با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایمان کاهش یافت.

سلیمانی اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر همه در تلاش هستند تا با هزینه بسیار فراوان دورتر از خانواده خود زندگی کنند تا ارتباط کمتری باهم داشته باشند اما هنگامی که این ارتباط را با یکدیگر وجود داشته باشد، یک نوع سرمایه اجتماعی ایجاد می‌شود و این مهم در حال نابودی است.

وی در پایان گفت: بسیاری از مشکلات اجتماعی و بیماری‌ها همانند چاقی، فشار خون، بیکاری و طلاق و ازدواج و علت فرزندآوری پایین کاهش سرمایه اجتماعی‌ است اما اگر این سرمایه ایجاد شود جمعیت نیز افزایش پیدا می‌کند و در واقع هر خانواده دو فرزند داشته باشد برای تمام زندگی کافی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج