رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: گل گاوزبان و گل محمدی بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی را در استان مازندران به خود اختصاص دادند.

به گزارش خبرگزاری موج، دلاور حیدر پور بیان داشت:امسال سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر حمایت از صنایع تبدیلی به صورت عام و گیاهان دارویی به صورت خاص است که اگر متقاضی باشد کمک خواهد شد.

وی گفت: مازندران استعداد خوبی در کشت و تولید گل گاوزبان، خارمریم، گل محمدی، به لیمو و انواع گونه‌های دارویی و معطر دارد.

به گفته حیدر پور گل گاوزبان و گل محمدی بیشترین سطح زیرکشت گیاهان دارویی را در استان مازندران به خود اختصاص دادند.

وی با با بیان اینکه چهار واحد صنعتی تهیه و تولید عرقیات و عصاره و ماده اولیه داروهای گیاهی و 10 واحد سنتی گلاب‌گیری در مازندران وجود دارد، گفت: به لیمو، خالواش، بادرنجبویه، گل همیشه بهار، نعنا فلفلی، موسیر، مارچوبه، رازیانه، شیرین بیان و کاسنی از جمله گیاهان دارویی هستند که در مناطق مختلف استان قابلیت کشت دارد.

وی توضیح داد: با توجه به ظرفیت‌ و عرصه‌های مناسبی که برای کشت گیاهان دارویی وجود دارد ، کشاورزان می توانند از فرصت حمایت ویژه دولت بهره مند شوند.

حیدرپور ادامه داد: بر اساس مصوبه‌ مجلس ،یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال به روستاها با اولویت مناطق محروم اختصاص یافت و این امر فرصت خوبی است تا زمینه را برای توسعه کشت گیاهان دارویی در روستاها فراهم سازیم و برای احیاء این ظرفیت استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تقاضا برای گیاهان دارویی رو به افزایش است و برای احیاء آن با توجه به ضرورت و نگاه درآمدزایی که وجود دارد می‌تواند به عنوان فعالیت مکمل و مستقل به حساب آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: باید شرایط برای افرادی که علاقمند به تولید گیاهان دارویی هستند فراهم شود و زنجیره را برای کشت و تولید فراهم کنیم.

حیدرپور با بیان اینکه برای استقرار تولید باید زمینه‌سازی کنیم تا با هزینه کمتر ایجاد اشتغال شود، خاطرنشان کرد: توانمندی در اراضی میان‌بند و بالادست برای کشت گیاهان دارویی وجود دارد و باعث می‌شود محصول تولیدی از کیفیت بهتری برخوردار شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه نظام بهره‌برداری در استان خرده مالکی است ،تولید اینگونه محصولات، مناسب این اراضی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج