رئیس اداره منابع طبیعی چالوس گفت: از ورود 100 گله دام غیرمجاز به مناطق ییلاقی غرب مازندران از ابتدای سال‌جاری تاکنون جلوگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری موج،مهرداد خزایی اظهار کرد: به منظور اجرای صحیح مدیریت چرا در مراتع حوزه این شهرستان، از ابتدا سال جاری تاکنون از ورود حدود 100 گله دام سبک که برای تعلیف در مراتع حوزه این شهرستان گسیل داده شده بودند، جلوگیری به عمل آمد.

وی تعداد این دام‌ها ر ا به طور تقریبی 70 هزار راس اعلام کرد و افزود: این دام‌ها با عبور از مرزهای حوزه استحفاظی این شهرستان به مراتع ییلاقی ورود پیدا کرده بودند که با حضور نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و با هماهنگی دستگاه قضایی از منطقه خارج شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چالوس گفت: این دام‌های غیرمجاز و "کوچرو" که از استان‌های البرز ـ قزوین قبل از فصل تعلیف چرا از مرزهای استحفاظی این شهرستان عبور می کردند، پیش از رشد رویشی گیاهان مرتعی ورود زودهنگام داشتند که این مسئله موجب تخریب پوشش گیاهی مراتع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اخیراً یک گله دام به تعداد یک‌هزار و 400 دام سبک گوسفند و بز غیرمجاز از مراتع منطقه هریجان سیاه بیشه نیز بازگردانده شده است.

خزایی تصریح کرد: ورود دام‌های غیرمجاز علاوه بر انتقال بیماری های مشترک دام و انسان سبب تشدید فرسایش خاک و خسارت جبران ناپذیر و تحمیل هزینه‌های هنگفت در بخش آبخیزداری می‌شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه برخی از دامداران قدیمی به دلیل کهولت سن ترک دامداری کردند اجاره دادن مراتع را توسط شورا و دهیار امری غیرقانونی دانست و تاکید کرد: با هر کسی که نسبت به اجاره مراتع ییلاقی اقدام کند برخورد قانونی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مراتع این شهرستان در بالا دست قرار دارد، گفت: هر گونه فشار و چرای بی‌رویه دام در این مراتع، احیاء آن را با مشکل مواجه می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان چالوس گفت: مراتع حوزه چالوس دارای 11 سامانه عرفی است که بخشی از دامداران کوچرو عشایر آن از استان‌های البرز و قزوین به مراتع ییلاقی شهرستان چالوس مهاجرت می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج