یک پژوهشگر و باستان شناس گفت: برگزاری آیین های کهن موجب آگاهی و شناخت مردم از آیین های گذشته و مرور نحوه زندگی و اعتقادات گذشتگان و در حقیقت حفظ ریشه های فرهنگی و ایجاد بستر همبستگی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مهدی خلیلی  اظهار کرد: جشن تیرگان در گرامی داشت ستاره باران آور در فرهنگ ایرانی است و بنا به سنت در روز تیر روز سیزدهم از ماه تیر انجام می پذیرد.

وی با اشاره به اینکه در تاریخ سنتی تیرگان روز کمان کشیدن آرش کمانگیر و پرتاب تیر از فراز دماوند است، افزود: این مراسم قدمتی چند هزار ساله دارد و همه ساله در نقاط مختلف کشور برگزار می شده و هم اکنون نیز در شهر رینه آمل به طور شایسته ای برگزار می‌شود.

این پژوهشگر و باستان شناس خاطرنشان کرد: روایت دیگر نیز درباره آرش کمانگیر اسطوره و قهرمان ملی ایرانیان است و اینکه میان ایران و توران سال ها جنگ و ستیز بود، در نبرد میان افراسیاب و منوچهر، شاه ایران، سپاه ایران شکست سختی می خورد و این رویداد در روز نخست تیر روی میدهد.

خلیلی یادآور شد: سپاه ایران در مازندران به تنگنا می افتد و سرانجام دو سوی نبرد به سازش در می آیند و برای آنکه مرز دو کشور مشخص شود و ستیز از میان برود، می پذیرند که از مازندران تیری به جانب خاور خراسان پرتاب کنند هر جا تیر فرو آمد همان جا مرز دو کشور باشد و هیچ یک از دو کشور از آن فراتر نروند، تا در این گفت‌گو بودند، سپندارمذ ایزدبانوی زمین پدیدار شد و فرمان داد تیر و کمان آوردند.

وی افزود: آرش در میان ایرانیان بزرگترین کماندار بود، تیر و کمان را برداشت و بر بلندای کوه دماوند برآمد و به نیروی خداداد تیر را رها کرد و خود بی ‌ جان بر زمین افتاد.

این پژوهشگر و باستان شناس با اشاره به اینکه در داستان ها آمده که تیر از بامداد تا نیمروز در آسمان می رفت و از کوه و در و دشت می گذشت تا در کنار رود جیحون بر تنه درخت گردویی که بزرگ تر از آن در جهان نبود، نشست و آنجا را مرز ایران و توران جای دادند و هر سال به یاد آن جشن گرفتند، گفت: جشن تیرگان یکی از آئین های قدیمی مردم ایران باستان است و در حفظ چنین رویدادهایی مهم باید بیش از پیش تلاش و کوشش کرد.

خلیلی افزود: برپایی چنین رویدادهای مهمی موجب آگاهی و شناخت مردم از آئین های کهن گذشته و مرور نحوه زندگی و اعتقادات گذشتگان و در حقیقت حفظ ریشه های فرهنگی و ایجاد بستر  همبستگی می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال نیز آمل میزبان جشن تیرگان بود، گفت: تاریخ کهن آمل همچنان به صورت شایسته معرفی نشده، چرا که این دیار سرزمین رویدادهای مهم تاریخی بوده و رویدادهای بزرگی در این دیار اسطوره ای اتفاق افتاده است که حفظ و معرفی آن یکی از وظایف اصلی هنرمندان و مردم است.

این پژوهشگر و باستان شناس خاطرنشان کرد: حفظ فرهنگ غنی مردم منطقه و آثارهای متعدد تاریخی و طبیعی زیبا شهرستان آمل را که شرایط لازم ثبت ملی و جهانی را دارند از وظایف اصلی مسئولان استان و کشور است.

وی نگاه و فعالیت خوب فعالان حوزه محیط زیست منطقه را بسیار با ارزش دانست و گفت: راه نجات دماوند از دست تخریبگران، ویرانگران، ناآگاهان و یا همان کوه خواران و زمین خواران امروزی این جشنواره‌های ملی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج