معاون بهداشتی علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه عدد رشد جمعیت استان تغییر کرده است گفت: ۲۶۰ هزار نفر از جمعیت استان در سن ازدواج هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن اعرابی اظهار کرد: عدد رشد جمعیت استان مازندران تا سال ۱۳۹۰ سیر نزولی داشته ولی پس از ابلاغ سیاست های  کلی جمعیت  این روند تغییر کرد و در سال گذشته ۲۱درصد از خانواده های ایرانی دو نفره بودند که این آمار برای مازندران ۲۴ درصد بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با اعلام اینکه بیشترین درصد جمعیت بالای ۶۰ سال  را در کشور داریم، افزود: جزو استانهایی هستیم که کمترین جمعیت زیر پنج سال را داریم در حالی که استانهایی همچون خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و... درصدی زیادی از جمعیت آن زیر ۵ سال هستند.

اعرابی، با اعلام اینکه در حال حاضر ۲۶۰هزار  نفر از جمعیت استان مازندران در سن ازدواج هستند، گفت: در سال گذشته برای اصلاح نرخ باروری  برنامه هایی  نظیر اختصاص تسهیلات بیمه ای برای دوران بارداری، شیردهی ،هزینه زایمان و درمان ناباروری سبب افزایش شمار ولادت ها شد .

وی با بیان اینکه روند کاهش ازدواج بر روی عدد ثابتی مانده است،  گفت: متاسفانه طلاق عاطفی  در بین زوجین دو برابر طلاق  رسمی است که این عامل می تواند بر تمایل به فرزند آوری زوجین تاثیرگذار است.

اعرابی با اعلام اینکه گذار جمعیتی اتفاق افتاده است و بایستی  برای رفع چالش های موجود از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده شود، گفت: افزایش میانگین سن ازدواج، افزایش فاصله بین ازدواج و تولد فرزند اول و فرزندان بعدی، روند روبه افزایش طلاق، تزلزل بنیان پایه ای خانواده ، تمایل به تک فرزندی، آسیب های اجتماعی همچون طلاق و اعتیاد و ناباروری مهمترین چالش ها برای افزایش رشد جمعیت  هستند.

وی در پایان نقش رسانه ها به ویژه رسانه ملی را در ترویج  فرهنگ افزایش موالید و رشد جمعیت مهم خواند و افزود:  باید تلاش کنیم تا لذت پدر و مادر شدن در بین افراد جامعه نهادینه و فرهنگسازی شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج