دومین جشنواره موسیقی البرزنشینان لیلم با حضور استادان برجسته موسیقی ایران در ساری برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد غلامی مدیراجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم  اظهار داشت: دومین جشنواره موسیقی بومی البرزنشینان لیلِم با حضور اساتید برجسته‌ استان و کشور با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار می شود.

مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی لیلم افزود: گروه‌های موسیقی، تک‌خوان‌ها و نوازندگان به مدت سه روز از ۱۴ تا ۱۶ شهریورماه در شهرستان ساری به رقابت خواهند پرداخت و اختتامیهی جشنواره جمعه ۱۷ شهریور ماه برگزار می شود.

وی با اشاره به پیشنه فرهنگی ایران گفت: سرزمین ایران که به درازای تاریخ بشر، پیشینه‌ فرهنگی دارد، مازندران را مثل گوهری در صدف خویش پرورانده است وحضور اقوام گوناگون در مازندران همچون تُرک، لُر، کُرد و... ، آب و خاکی که مردمان مهربان پروریده، الطاف خدادادی و آهنگ داده‌های بی‌همتای خداوندی، همواره هنجار و آیین این سرزمین را با موسیقی آمیخته است.

وی افزود:جشنواره موسیقی بومی لیلم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود، تلاشی فرهنگی است و می‌تواند افزون بر پیشرفت موسیقی آئینی و بومیِ البرزنشینان، یک بازنگری باشد برای ماندگاری بیشتر و ریشه دواندن این موسیقیِ.

مدیر اجرایی دومین جشنواره موسیقی بومی لیلم به بخش های مختلف جشنواره اشاره و تصریح کرد: بخش‌های جشنواره شامل رقابتی در گروه‌نوازی مازندرانی، تک‌نوازی سازهای بومی،مازندران (دوتار،  دسرکوتن،  للـه‌وا، غرنه، کمانچه‌ی محلی، سرنا، لگن)،  آواز محلی مازندرانی و مقالات پژوهشی در حوزه موسیقی بومیِ اقوام البرزنشین است.

غلامی گفت: همچنین بخش غیررقابتی شامل گروه‌نوازیِ استان‌های البرزنشینِ مازندران، گیلان، گلستان، سمنان و تهران و بخش جنبی اجرای گروه‌های موسیقیِ اقوام ایران و اجرای گروه‌های بین‌المللی خواهد بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج