رئیس سازمان محیط زیست شمار تالاب‌های کشور را حدود ۲۰۰ تالاب اعلام و از آن به عنوان ثروت ملی یاد کرد و گفت: ما مخالف سدسازی نیستیم اما باید بازنگری در این طرح صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج،معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری مازندران با اشاره به اینکه مباحث اقتصادی و اشتغال بسیار مهم است اما در کنار این رویکردها باید بحران‌های زیست محیطی نیز دیده شود گفت: سیاست‌های کلان مانند طرح‌های آمایش باید مورد توجه قرار گیرد و سیاستگذاری درستی در حوزه محیط زیست داشته باشیم.

وی افزود: اگر روندهای بهره برداری و توسعه با آلودگی و تخریب محیط زیست همراه باشد نتیجه آن از بین رفتنف طبیعت، جنگل، ساحل و آسیب پذیری به زندگی می‌شود.

معاون رئیس جمهور، آسیب‌هایی محیط زیست را منجر به آسیب پذیری به اقتصاد دانست و گفت: این امر سبب هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی می‌شود و این امر نشان می‌دهد که باید محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.

ابتکار با اشاره به اینکه توسعه باید ضابطه مند باشند گفت: برخی جاها باید بگوییم نه و ایست زیرا محیط زیست ضابطه توسعه به شمار می‌رود و اگر برای سدسازی ضابطه قائل هستیم به دلیل بی توجهی به مسائل زیست محیطی آسیب‌های زیادی به کشور وارد شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: سیاست‌های کلی محیط زیست روی تمام موضوعات توجه ویژه ای دارد و باید نسبت به اهداف کلی با رویکرد محیط زیست توجه اساسی داشته باشیم.

ابتکار با اشاره به اینکه دولت یازدهم دولت محیط زیست به شمار می‌رود عنوان کرد: در بحث اشتغال از ناحیه محیط زیست آسیب می‌بینیم و اگر روند تخریب ادامه یابد به حوزه‌های مختلف از جمله گردشگری صدمه وارد می‌شود.

معاون رئیس جمهور، طبیعت بکر مازندران را سرمایه طبیعی اعلام کرد و گفت: نسبت به ارزشگذاری اقتصادی ۱۴ تالاب در کشور اقدام شده و بیش از ۱۲ درصد ارزش جی تی پی این تالاب‌هاست.

وی شمار تالاب‌های کشور را حدود ۲۰۰ تالاب اعلام و از آن به عنوان ثروت ملی یاد کرد و گفت: ما مخالف سدسازی نیستیم اما باید بازنگری در این طرح صورت گیرد.

معصومه ابتکار تصریح کرد: امروز گرد و غبار مسائل عدیده ای دارد ولی قطعاً یکی از مسائل آن بحث سدسازی است و اگر بخواهد سازی رخ دهد باید ارزیابی زیست محیطی با دقت صورت گیرد تا ۱۰۰ جای دیگر مشکل ایجاد نکند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تاکنون از ساخت بیش از ۱۵ سد با تفاهم وزارت نیرو به دلیل عوارض زیست محیطی جلوگیری شده است.

وی با اشاره به اینکه قانون هوای پاک بزودی ابلاغ می‌شود گفت: در این قانون نیز به ملاحظات زیست محیطی توجه شده است و در دولت یازدهم بیش از ۱۱ هزار مجوز فعالیت صنعتی در استان مازندران صادر شده است.

وی تهیه آمایش سرزمینی را با تاکید بر ضوابط زیست محیطی امری الزامی دانست و گفت: در طرح مسیر پاک برنامه جامع مدیریت پسماند برای استان‌های ساحلی تعریف شده است و مدیریت پسماند از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

ابتکار با عنوان اینکه ابتکار خطی نیست بلکه دایره ای است یادآور شد: اگر می خواهیم مدیریت پسماند داشته باشیم باید نسبت به اصلاح الگوی مصرف و کاهش تولید زباله و بازیافت آن برنامه ریزی داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه دچار یک بام و هوا در حوزه پسمانده شده ایم گفت: بازیافت، تفکیک از مبدا و بازیافت مجدد، استفاده از فناوری های نوین، کمپوست و زباله سوز باید مورد توجه قرار گیرد.

معصومه ابتکار درباره جنگل و طرح های مدیریت جنگلداری اظهار داشت: اعتقاد داریم که طرح های مدیریت جنگل های طبیعی باید با رویکرد گردشگری استمرار یابد و جلب مشارکت مردم و بخش خصوصی حتی در مناطق حفاظت شده طبق مقررات سازمان حفاظت محیط زیست حمایت می شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج