مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مازندران گفت: با پیگیری و سیاست‌های استان و همکاری دستگاه قضایی به جد با این موضوع برخورد شده است و جلوی 95 درصد ساخت و سازهای غیرمجاز از سال 93 گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری موج،جان‌الله عبدی در جمع خبرنگاران به‌مناسب روز دهیار در استانداری اظهار کرد: دهیاران در امور زیربنایی روستاها نقش مناسبی دارند.

وی با اعلام اینکه رویکرد مناسبی در استان برای توسعه روستاها وجود دارد، تصریح کرد: خدمات مناسبی در روستاها در دولت انجام شد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مازندران اضافه کرد: در حال حاضر مازندران 2 هزار و 150 دهیار دارد که نقش بسیار مناسبی در حوزه عمرانی روستاها ایجاد می‎کنند و تغییرات اساسی در روستاهای دارای دهیار انجام شد.

این مسؤول با اعلام اینکه بیش از 4 هزار طرح عمرانی در روستاها در حال اجراست، بیان کرد: بسیاری از طرح‌های عمرانی با همکاری دهیاری‌ها در حال اجرا است و بیش از هزار و 500 کیلومتر راه روستایی با مشارکت دهیاران آسفالت شد.

عبدی ایجاد کانون‌های روستایی، گاز رسانی روستاها، پیگیری برای اجرای طرح‌های روستایی از اقدامات انجام‌شده دهیاران در سطح روستاها از اقدامات دهیاری‌ها در سطح استان مازندران عنوان کرد.

وی با اعلام اینکه در حوزه تخصیص اعتبار سهم سرانه‌ برای هر روستا مشخص است، تأکید کرد: اعتبارات عمرانی بر اساس شاخص جمعیت و سهم‌بری شهرستانی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی مازندران خاطرنشان کرد: برای اتمام برخی از پروژه‌های نیمه‌تمام بر اساس الویت و پیگیری فرمانداران اعتبار اختصاص پیدا می‌کند.

این مسؤول یادآور شد: طی چهار سال گذشته 419 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های مازندران اختصاص پیدا کرد و در سال گذشته 50 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای توسعه روستاها اختصاص پیدا کرد.

عبدی با اعلام اینکه درآمد روستایی مازندران نسبت به دیگر روستاهای کشور 30 درصد بیشتر است، گفت: 17 روستای هدف گردشگری در استان انتخاب کردیم ولی در بیشتر روستاها این ظرفیت در حال احصاء بوده و بحث بوم‌گردی در روستاها در حال رونق است.

وی درباره ساماندهی پسماند روستاها بیان کرد: اعتباراتی از سال گذشته برای ساماندهی پسماند سهم انتقال زباله دیده شد و زباله روستاها توسط دهیاری‌ها انجام می‌گیرد و مشکلی در بحث انتقال زباله وجود ندارد.

مدیرکل دفتر امور روستایی مازندران درباره آبرسانی روستاهای مازندران ادامه داد: آبرسانی بسیاری از روستاها در اوایل بعد از انقلاب انجام شد، به همین دلیل برخی از روستاها دچار فرسودگی زیرساختی شدند که برای رفع این مشکل هم اقداماتی در حال انجام است.

این مسؤول در ارتباط با تغییر کاربری بافت روستاها به‌واسطه حضور دهیاران بیان کرد:  اواخر سال 92  این موضوع مورد پیگیری انجام شده است، بسیاری از اراضی کشاورزی خارج شده و مورد ساخت و ساز قرار گرفته است.

عبدی تصریح کرد: با پیگیری و سیاست‌های استان و همکاری دستگاه قضایی به جد با این موضوع برخورد شده است و جلوی  95 درصد ساخت و ساز  غیرمجاز از سال 93 گرفته شد.

وی در پایان گفت: بحث زمین‌خواری و تغییر بافت روستاها از سال 93 به بعد در استان مازندران نداریم، با توجه به اینکه برخی‌ها معتقد بودند که با اجرای این طرح درآمد دهیاران در روستاها کاهش پیدا کرد با توسعه بخش کشاورزی نگرانی‌ها از بابت کاهش درآمد کم شد و اقدامات خوبی در استان مازندران در حوزه بخش کشاورزی انجام شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج