معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت :امسال یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای مرمت ، بهسازی و نگهداری بناهای تاریخی کشور اختصاص یافته است .

به گزارش خبرگزاری موج، محمد حسن طالبیان بیان داشت : امسال 900 بنای تاریخی با مشارکت مردم و همچنین حدود 90 پایگاه و سایت میراثی و دهها مسجد و مکان های تاریخی و مذهبی مرمت و بهسازی می شود.

وی گفت : خوشبختانه در سال های اخیر مردم هم برای حفاظت و حراست از بناهای باارزش تاریخی همت زیادی داشتند و در کنار بودجه دولتی ، خودشان هم اعتباراتی را برای مرمت این بناها اختصاص دادند.

معاون سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر مردم با نگاه توسعه ای حتی گاهی بیشتر از میراث فرهنگی نسبت به حفظ آثار تاریخی در شهرهای محل سکونتشان دغدغه به خرج می دهند ، افزود : تنها در چند ماه گذشته مردم تهران و یزد بیش از 100 بنای تاریخی را برای ثبت ملی به میراث فرهنگی پیشنهاد کردند که این رویه کاملا مثبت و امیدآفرین است.

طالبیان گفت : این که در گذشته سازمان میراث فرهنگی از صاحبان بناهای باارزش و میراثی درخواست می کرد تا آنها را ثبت کنند ولی امروز مردم خودشان پیشگام شده اند ، باعث افتخار و خرسندی است .

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور همچنین گفت که آسیب رسانی و تخریب آثار تاریخی و میراثی در سه سال گذشته در کشور کاهش یافته است .

وی افزود : در گذشته ما شاهد آسیب رساندن و تخریب بناهای تاریخی زیادی هنگام اجرای طرح های مختلف عمرانی و شهری از سوی شهرداری ها و بعضی از دستگاههای اجرایی و خدماتی بودیم ، ولی در سه سال گذشته تاکنون با ایجاد یک همگرایی خوبی که در بخش حفاظت از بناهای تاریخی کشور به وجود آمده، این تخریب ها به حداقل ممکن رسیده است.

طالبیان گفت:اکنون دیگر حراست و حفاظت آثار تاریخی به عنوان بخشی از هویت کشور تبدیل به مطالبه مردمی شده است که بسیار مفید است .

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج