مدیرجهاد کشاورزی بابل از تشکیل نخستین اتحادیه تخصصی کود، سم و بذر مازندران در بابل خبر داد و گفت: این اتحادیه با هدف ساماندهی سم‌فروشی‌ها و نظارت بر کار آنها تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سیداحمد طاهری اظهار کرد: شهرستان بابل با داشتن 93 هزار و 916 راس دام سنگین و 176 هزار و 54 راس دام سبک با تولید 7 هزار و 32 تن گوشت قرمز رتبه نخست استان را در این حوزه به خود اختصاص داده است.

مدیر جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه 586 تن تخم مرغ استان در بابل تولید می‌شود، تصریح کرد: همچنین شهرستان بابل با تولید هزار و 435 تن عسل با بیش از 27 درصد تولید استان رتبه نخست مازندران، با تولید 36 میلیون و 624 هزار قطعه جوجه یک روزه رتبه دوم استان و با تولید 101 هزار و 765 تن شیر رتبه نخست استان را به خود اختصاص داده است.

طاهری خاطرنشان کرد: در بخش مکانیزاسیون کشاورزی 636 دستگاه انواع کمباین برنج، تراکتور، نشاء کارها و ادوات کشاورزی بکارگیری شد که در حال حاضر 90 درصد برنج شهرستان با کمباین برداشت می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی بابل با اشاره به اینکه تنها 10 تا 12 درصد از ماشین نشاء کار استفاده می‌شود، یادآور شد: تنها 7 هزار و 800 هکتار از 44 هکتار زمین کشاورزی بابل از ماشین نشاء کار استفاده شده است.

وی کشت دوم برنج را از محورهای مهم توجه به اقتصاد مقاومتی برشمرد و ادامه داد: کشت دوم برنج در زمین‌هایی انجام شود که دسترسی به آب‌های سطحی دارند لذا بهتر است زمین‌هایی که از آب زیرزمینی استفاده می‌کنند به‌جای کشت دوم از رتون استفاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی بابل اضافه کرد: کشاورزان برای کشت دوم از کود و سم بی‌رویه استفاده نکنند و از آتش زدن بقا ناشی از کشت نخست برای تسریع کشت دوم جدا خودداری کنند که در صورت مشاهده برابر با قانون با آنها برخورد می‌شود.

طاهری از تشکیل نخستین اتحادیه تخصصی کود، سم و بذر مازندران در بابل خبر داد و افزود: با پیگیری شورای بهداشت و شورای کشاورزی با کمک اداره صنعت، معدن تجارت و اصناف نخستین اتحادیه تخصصی کود، سم و بذر در بابل با هدف ساماندهی سم‌فروشی‌ها و نظارت بر کار آنها تشکیل شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بابل گفت: دولت برای جبران خسارت ناشی از برف سال گذشته در مازندران 54 میلیارد ریال کمک بلاعوض به 17 هزار و 233 باغدار بابلی پرداخت کرده است و همچنین 369 میلیارد ریال نیز تسهیلات بانکی 10 درصد به باغدارانی که خسارت دیده‌اند، پرداخت شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج