6 گوساله مرال همان گوزن قرمز در واپسین روزهای فصل بهار به جمعیت مرال‌های پناهگاه حیات وحش سمسکنده افزوده شد.

به گزارش خبرگزاری موج، 6 گوساله مرال همان گوزن قرمز در سال ۹۶ در خرداد ماه در مرکز تکثیر و پرورش مرال در پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری به دنیا آمدند و سرحال و شاداب در این پناهگاه جست وخیز می‌کنند.

در پناهگاه حیات وحش سمسکنده 26 رأس مرال نگهداری می‌شود که با تولد این 6 گوساله مرال، تعداد آنها به 32 رأس افزایش یافت که تماماً حاصل تلاش و زحمات محیط بانان، مسئول پناهگاه ودامپزشک مرکز است.

 مرال از خانواده گوزن‌ها و از بزرگ‌ترین گونه‌های جانوران علف‌خوار کشور به شمار می‌رود و جنگل‌های هیرکانی زیستگاه طبیعی این گونه است.

مرال یا گوزن قرمز بزرگ‌ترین گونه گوزن ایران بوده که در گستره جنوبی دریای خزر یعنی مناطق جنگلی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان زندگی می‌کند.

مرال‌ها  پس از تکثیر، در زیستگاه‌های اصلی مانند گلستانک نوشهر و یا در مناطق بالادست دودانگه و چهاردانگه رهاسازی می‌شوند.

پناهگاه حیات وحش"سمسکنده" با مساحت 937 هکتار در جنوب شرقی شهر ساری واقع شده و به صورت دامنه های جنگلی کم ارتفاع است.

این پناهگاه  با توجه به ارزش و اهمیت از نظر ذخیره‌گاه ژنتیکی و حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری مناطق جلگه‌ای خزر و همچنین تکثیر گونه در معرض خطر انقراض مورد شناسائی و از سال  1354 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور شناخته شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج