مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران از کم شدن طغیان آفت کرم ساقه برنج در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالرحمن زاغی ضمن تایید افزایش 10 هزار هکتاری سطح زمین های مبارزه بیولوژیکی امسال در استان گفت: پیش بینی می شود با انجام مبارزه بیولوژیکی در 46هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان، مصرف سم دیازینون تا هزار تن کمتر شود.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: در سه سال اخیر با بالا رفتن آگاهی کشاورزان و همچنین جلو افتادن زمان نشاء برنج، شاهد از بین رفتن مقوله طغیان آفت کرم ساقه خوار برنج هستیم.

وی گفت: از آنجایی که زمان نشا در زمین های مازندران با هدف کشت مجدد به مدت حدود 30 روز جلو افتاده است، این امر سبب شد تا امسال 80 درصد از زمین های استان دچار خسارت نسل اول کرم ساقه خوار نشوند و از سمپاشی خود داری شود.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه اکنون در مرحله رها سازی زنبور تریکو گراما برای مبارزه با نسل دوم کرم ساقه خوار برنج هستیم، توضیح داد: کنترل بیولوژیک با سه عامل زنبور تریکوگراما، زنبور براکون و کفشدوزک کریپت انجام می شود.

زاغی گفت: مبارزه بیولوژیک از روش های پاک و شناسایی شده و سازگار با محیط زیست است که در کنار سایر روش های مبارزه غیر شیمیایی نظیر مبارزه زراعی، مکانیکی، استفاده از فرمون های جنسی جلب کننده جهت شکار انبوه و استفاده از فرمون اخلالگر در جفت یابی برخی از آفات، می تواند برای تولید محصول سالم و عاری از باقی مانده سموم موثر باشد.

وی گفت: نقش مفید و سازنده عوامل کنترل بیولوژیک (دشمنان طبیعی آفات) در کنترل آفت باید با اطلاع رسانی به روش های مختلف فرهنگ سازی شود.

زاغی به وجود ابزارهای پیشرفته ارتباطی نظیر تلفن همراه اشاره کرد و گفت: امروز دانش فنی کشاورزی و اهمیت تولید محصولات سالم با استفاده از روش های مبارزه بیولوژیکی به راحتی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج