با توسعه و ترویج کاشت گل‌محمدی و گلاب‌گیری، می‌توان مشکل بخشی از جوانان جویای کار منطقه دودانگه کاهش پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری موج، مازندران رویشگاه اصلی بسیاری از گونه‌های دارویی باارزش است که قابلیت کشت و کار در اراضی شیب‌دار را دارد که این گونه‌های دارویی در شرایط طبیعی و با بارندگی مختصر رشد می‌کند که می‌تواند با کشت اصولی آنها، تولید و مصرف داخلی و صادرات آن افزایش پیدا کند.

گل‌محمدی یکی از گونه‌های مهم گیاهان دارویی است که قابلیت کاشت در مازندران را داراست.

دو سالی است که شهرستان ساری میزبان برگزاری جشنواره گل‌محمدی است.

با وجود فارغ‌التحصیلان بیکاری که در بخش کشاورزی وجود دارد، اختصاص برخی گونه‌های گیاهان دارویی و معطر مانند گل محمدی برای کشت انبوه می‌تواند در اقتصاد کشور نقش مؤثری داشته باشد و سبب اشتغال‌زایی و کاهش جمعیت بیکار در مازندران شود.

استفاده از کشت گل‌محمدی سبب افزایش بازده اراضی شیب‌دار و عرصه‌های منابع طبیعی قابل واگذاری می‌شود که توجه بیش از پیش به این گیاه می‌تواند مازندران را به‌عنوان استان تولیدکننده گلاب در کشور معرفی کند.

در حال حاضر به‌دلیل افزایش جمعیت و برای استفاده بهینه از اراضی ضروری است کشت گل‌محمدی به‌طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

وجود اراضی شیب‌دار و شرایط خاص اقلیمی مازندران به‌ویژه مناطق بالادست دارد فرصت خوبی برای گسترش کشت گل محمدی است.

با گسترش کشت گل‌محمدی در اراضی شیب‌دار صنایع تبدیلی وابسته به آن رونق پیدا کرده و اهمیت اقتصادی تولید گل‌محمدی بیش از پیش مورد توجه قرار می‎گیرد.

با توسعه و ترویج کاشت گل‌محمدی و گلاب‌گیری، مشکل بخشی از جوانان جویای کار منطقه دودانگه کاهش پیدا می‎‎کند.

یقیناً اشتغال فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که تسهیلات مناسب در اختیار افراد جویای کار قرار گیرد تا بتوانند با کارآفرینی در زمینه کشت گل‌محمدی و گیاهان دارویی در برندسازی و شناساندن آن گام بردارند.

* ایران قدیمی‌ترین کشور تولیدکننده گلاب در جهان است

کارشناس ارشد کشاورزی ، با بیان اینکه گل‌محمدی با نام علمی Rosa Damascena درختچه‌ای برگ‌ریز و از خانواده رزها است، اضافه کرد: گل‌محمدی یکی از گیاهان دارویی و معطر بومی ایران است که عملکرد گل، کیفیت و کمیت اسانس گل‌های این گیاه در شرایط مختلف اقلیمی و تنوع ژنتیک متفاوت است.

محمد صادقی ادامه داد: سطح زیر کشت گل‌محمدی در دنیا حدود 20 هزار هکتار است که 70 درصد آن در ایران قابلیت کشت دارد و ایران به‌عنوان قدیمی‌ترین کشور تولیدکننده گلاب در جهان است.

وی با اشاره به اینکه گل‌محمدی نسبت به شرایط محیطی سازگاری خوبی دارد و بقا و سازگاری نسبت به خشکی از شاخص‌ترین صفات این گیاه است، گفت: گل‌محمدی در اولین سال پس از کشت شروع به گلدهی می‌کند و 500 تا 700 کیلوگرم گل در هر هکتار تولید می‌کند و از سال‌های بعد بر میزان گل افزوده می‌شود، به‌طوری‌که در سال‌های چهارم و پنجم بعد از کشت بیشترین گل تولید می‌شود و حدود 4 تا 5 تن در هکتار گل تولید می‌شود.

این کارشناس ارشد کشاورزی اظهار کرد: تکثیر این گیاه از طریق پاجوش، قلمه و تقسیم بوته است و عمده‌ترین روش تکثیر از طریق قلمه صورت می‌گیرد که پس از ریشه‌دار شدن و قرار دادن در گلدان‌های پلاستیکی قابلیت عرضه برای کشت دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج