مدیر شعب بانک کشاورزی مازندران گفت: دولت یازدهم در تداوم کمک به آحاد مردم و رونق اقتصاد کشور، به ویژه کسانی که دراثر حوادث طبیعی دچار خسارت شدند و سررسید تسهیلات آنان گذشته است، در مرحله دوم بخشودگی سود و وجه التزام تسهیلات را از100میلیون ریال به 250 میلیون ریال افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری موج، در مرحله اول طرح دستورالعمل بخشودگی جرایم تسهیلات تا 100میلیون ریال ،بر اساس آمار مدیریت شعب بانک کشاورزی مازندران ،شش هزارو 467نفر از این فرصت در استان استفاده کردند.

بانک مرکزی از روز گذشته اعلام کرد که بر اساس ماده 2 دستورالعمل اجرایی تبصره 35 قانون اصلاح قانون بودجه سال 1395 کل کشور، بدهکاران در صورت بازپرداخت یکجا و نقدی اصل بدهی خود، تا پایان اردیبهشت امسال ،می توانند از بخشودگی سود و جرائم متعلقه ، در سقف سهمیه ابلاغی بانک مرکزی برخوردار شوند.

بر اساس این دستورالعمل که از مصوبات مجلس شورای اسلامی وابلاغیه به بانک مرکزی است، افرادی که کمتر از 250میلیون ریال از بانک کشاورزی تسهیلات گرفته اند، در صورت پرداخت اصل تسهیلات ،سود و سود پس از سررسید از طریق دولت برای بانک تامین و جریمه آن توسط بانک بخشیده می شود.

بر اساس این قانون مشمولان فقط می توانند از بخشودگی سود و وجه التزام یک فقره تسهیلات بهره مند شوند.

همچنین این طرح شامل تسهیلات گیرندگانی که در اثر خسارت حوادث طبیعی ،دولت پرداخت قسط و سود تسهیلات آنان را به مدت

یکسال استمهال کرده و این افراد پیمان جدیدی را منعقد نکرده اند ،نیز شده است.

محسن صادقی مدیر شعب بانک کشاورزی مازندران با بیان اینکه کشاورزان و صاحبان واحد های صنایع تبدیلی بخش های کشاورزی خسارت دیده از حوادث طبیعی در اولویت قرار دارند، گفت: از آنجاییکه عمده تسهیلات گیرندگان استان ، کمتر از 250میلیون ریال تسهیلات دریافت کردند ،این طرح فرصت بسیارمناسبی برای مردم این استان است.

وی تصریح کرد :کشاورزان و صاحبان واحد های تولیدی و صنعتی بخش های کشاورزی مازندران می توانند از منابع دولت دربخشودگی جرایم و دیرکرد بهترین استفاده را بکنند.

مدیر شعب بانک کشاورزی مازندران تصریح کرد: خسارت دیدگان عوامل قهری که از تسهیلاتی مانند قرض الحسنه ازدواج ،مشاغل خرد خانگی و بنگاه کوچک و زودبازده ،اشتغال زایی کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و بهزیستی، اعتبارت سفر ریاست جمهوری و کمک به زلزله زدگان استفاده کردند ،سر رسید آنان گذشته و جریمه دیرکرد دارند، مشمول این طرح قرار می گیرند.

 از 2 سال گذشته سه حادثه تندباد شدید با سرعت بین 90 تا 130 کیلومتر ،سیل و برف و یخبندان خسارت سنیگنی را به بخش های مختلف به ویژه کشاورزی مازندران وارد کرده است.

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در سیل سال گذشته 300میلیارد ریال ، طوفان امسال 160میلیارد ریال و برف و یخبندان آذرماه گذشته حدود 10هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد کرد.

مازندران 460هزار هکتار زمین های زراعی و باغی دارد و سالانه از 72محصول تولیدی ،در 15 نوع آن از جمله برنج، مرکبات، گل و گیاه ،کیوی و مرغ رتبه اول تا سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج