سی و هشتمین نمایشگاه دستاوردهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران با حضور وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان انرژی اتمی در پردیس دانشگاه مازندران واقع شهرستان ساحلی بابلسر گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، در این نمایشگاه دستاوردهای سازمان انرژی اتمی در حوزه هایی نظیر غنی سازی، نیروگاه های هسته ای و تحقیقاتی، اکتشاف و استخراج، سوخت هسته ای، پسمانداری، کشاورزی و پزشکی هسته ای به نمایش گذاشته شده است.

نسل های مختلف ماشین های سانتریفیوژ، سانتریفیوژ توبولار تولید واکسن و سیمیلاتور آموزشی UTRS هم در این نمایشگاه در معرض دید بازدیدگنندگان قرار گرفته است.

این نمایشگاه از امروز به مدت پنج روز برای بازدید اساتید، دانشگاهیان و دانشجویان علاقه مند به آشنایی با دستاوردهای انرژی اتمی کشور برپاست.

رئیس دانشگاه مازندران در حاشیه گشایش این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه چرخه کامل غنی سازی اورانیوم به نمایش گذاشته شده است .

سیدخلاق میرنیا افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی دستاوردهای صلح آمیز هسته ای برای تمام ایرانیان است و همه مردم ایران باید ببینند که انرژی هسته ای ما صلح آمیز است و دشمن تنها با جنگ رسانه ای به دنبال ایران هراسی بوده است.

وی بیان داشت: به طور قطع افکار عمومی با دیدن این صنعت بومی به خود می بالد و برای جوانان ما یک انگیزه و محرک خوبی می شود تا به دنبال علم و دانش روز بروند و همه با تلاش بتوانیم بار دیگر جایگاه اول علمی را در سطح جهان از آن خود کنیم.

میرنیا گفت: دولت تدبیر و امید توانست با مذاکره و دیپلماسی قوی ضمن به رسمت شناساندن حق هسته ای کشورمان، سایه شوم تحریم را از سر کشور رفع کند که این اقدام بسیار ارزشمند است .

وی افزود: تردیدی نداریم که در آینده انرژی های نو و جایگزین همانند هسته ای، بادی و خورشیدی حرف اول را خواهند زد و ما باید تلاش کنیم تا از این گردونه عقب نمانیم.

رئیس دانشگاه مازندران اظهار داشت: این نمایشگاه فرصتی برای بهره مندی 14 هزار دانشجوی دانشگاه مارندران و 200 هزار دانشجو در حال تحصیل در استان مازندران است .

دانشگاه مازندران دارای 14 هزار دانشجو است که از این تعداد 200 دانشجو در رشته فیزیک هسته ای تحصیل می کنند.

سی و هفتمین نمایشگاه دستاوردهای هسته ای کشور در دانشگاه تهران برگزار شد و پیش از آن هم دانشگاههای مختلف کشور از جمله شاهرود، دانشگاه سمنان، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه بیرجند و... میزبان این نمایشگاه بودند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج