معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران گفت: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم 51 روستا در مازندران به شهرها الحاق شده‌اند

به گزارش خبرگزاری موج،علیرضا یونسی با اشاره به اینکه نام‌نویسی کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا از 30 اسفند 95 آغاز و در ساعت 24 ششم فروردین 96 به پایان رسید، اظهار کرد: براساس آخرین آمار در سامانه داوطلبان مازندران مجموعاً 18 هزار و 286  نفر ثبت‌نام کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال 92 به میزان 1.2 درصد افزایش داشته است.

رئیس ستاد انتخابات استان مازندران تصریح کرد: از میان این داوطلبان 2 هزار و 231 نفر کاندیدای حضور در انتخابات شوراهای شهر هستند که در نهایت 316 نفر بر کرسی شورا تکیه خواهند زد.

وی افزود: رقابت در انتخابات شوراهای شهر از میان بیش از 7 درصد و در شوراهای روستا با درصدی بسیار پایین‌تر بین 2.3 درصد برای کسب کرسی به جریان خواهد افتاد.

یونسی با بیان اینکه در مجموع یک‌هزار و 41 نفر از ثبت‌نام کنندگان را بانوان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: 5.7 درصد از داوطلبان را زن و 94.3 درصد را آقایان تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: از میان داوطلبان کسب کرسی شوراهای شهر 23.9 درصد خانم هستند که یقیناً به همین میزان باید در مجموع کرسی‌ها را تصاحب کنند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران خاطرنشان کرد: در این دوره نسبت به دوره چهارم به میزان 21.2 درصد شاهد افزایش ثبت‌نام بانوان در استان برای شرکت در انتخابات شوراها بودیم که این امر بیانگر آن است که زنان مازندرانی نسبت به سرنوشت اداره امور در شهر و روستا حساسیت بیشتری پیدا کرده‌ و بیشتر از گذشته برای حضور در مدیریت شهری رغبت پیدا کرده‌اند.

وی ابراز کرد: این امر برای ما بسیار خوشحال کننده و غرورآفرین است که زنان سرزمین ما از این حق قانونی خود بهره بیشتری نسبت به قبل می‌گیرند.

یونسی با بیان اینکه از زمان آغاز به کار دولت یازدهم 51 روستا در مازندران به شهرها الحاق شده‌اند، عنوان کرد: این روستاها در این دوره فاقد شورا خواهند بود ولی تعداد کرسی‌های نمایندگی در شهرهای آمل، بابل، ساری و قائم‌شهر در این دوره از 11 تا 13 کرسی به 9 کرسی کاهش یافت.

وی افزود: تعداد اعضای شورا در شهرهای بهشهر، نکا، بابلسر، چالوس و تنکابن 7 نفر و در مابقی شهرها 5 نفر خواهد بود.

این مسؤول با اشاره به سطح تحصیلی ثبت‌نام کنندگان اظهار کرد: در این دوره نسبت به دوره قبل 4.5 درصد از تعداد داوطلبان که سطح سواد خواندن و نوشتن داشتند کاسته شد و در مقابل بیش از 30 درصد به داوطلبان با مدرک دکتری برای کسب کرسی شوراهای شهر و روستا افزوده شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج