کارشناس میراثفرهنگی استان مازندران گفت: تندباد شدید با سرعت بین ۹۰ تا ۱۳۰ کیلومتر صبح امروز مازندران خانه موزه ننه مکرمه را تخریب کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، عباس مهدوی درباره خسارت توفان به یکی از موزه های استان مازندران گفت:طوفان شدیدی که صبح امروز در مازندران به وقوع پیوست، در روستای دریکنده آسیب جدی به جا گذاشت و سقف خانه موزه را تا ۱۰۰ متر جابه‌جا کرد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر نقاشی‌ها در معرض جدی آب‌گرفتگی قرار دارند افزود: تا به حال هیچ امداد و کمکی فرستاده نشده است.

مهدوی تصریح کرد: خانه موزه یک‌بار دیگر در سال گذشته دچار آسیب شده بود.

نقاشی‌های مکرمه قنبری معروف به " ننه مکرمه " موجب شد تا به‌عنوان بانوی نمونه نقاش در سال۲۰۰۱توسط دوازدهمین کنفرانس ایران‌شناسی در دانشگاه دولتی سوئد، معرفی شود، این در حالی است که مکرمه قنبری تحصیلات دانشگاهی و سواد خواندن و نوشتن نداشت و دوره علمی هم نگذرانده بود، اما به خاطر نقاشی‌هایش به شهرت جهانی رسید.

وی که از سن ۱۰ سالگی شروع به کارکرده و روزگار پرنشیب و فرازی را می‌پیمود تا سن ۶۷ سالگی تصمیمی برای نقاشی کردن نداشت و در طول این سال‌ها ۹ بچه تربیت‌کرده و به‌عنوان خیاط، طبیب محل و… به فعالیت می‌پرداخت، تا زمانی که براثر یک حادثه شور و جوشش درونی وی نمود بیرونی یافت.

هم‌اکنون بیش از ۳۰ درصد آثار مکرمه قنبری به فروش رسیده و در موزه‌های معتبر دنیا نگهداری می‌شود و کارشناسان هنر اروپا آثار قنبری را با نقاشی‌های شاگال مقایسه می‌کنند.

مکرمه قنبری، زن روستایی ساکن روستای دریکنده در استان مازندران است که در سن ۶۴ سالگی شروع به نقاشی کرده و به‌تدریج آثارش شهرتی جهانی یافته و نمایشگاه‌های متعددی از نقاشی‌های او برپاشده‌ است.