حسن رکنی با بیان اینکه در ساختار صنعت طیور با مشکل زیادی مواجه هستیم، گفت: ساختار صنعت طیور در کشور از سه دهه قبل تا کنون به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری موج، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در حاشیه بهره‌برداری از پروژه مرغ گوشتی بهنمیر در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: کل پروژه‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رساند ۲ هزار و ۴۳۶ پروژه بوده که از این تعداد ۳۴۰ پروژه در بخش دام و طیور است.

وی میزان اعتبارات هزینه‌ شده برای افتتاح و بهره‌برداری از این پروژه‌ها را یک هزار و ۵۳۷ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: از این میزان بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان مربوط به دام و طیور و افزایش مواد پروتئینی در کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با توجه به شرایط مساعد زیرساخت کشور برای تولید گوشت سفید، بیان کرد: در حال حاضر ذخائر کافی در کشور درباره تأمین گوشت سفید موجود است.

این مسؤول با اعلام اینکه در گذشته تأمین ذخایر گوشتی ما از محل واردات بود، گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان توانستند تولیدات کافی را برای ذخائر کشور داشته باشند به طوری که در سه سال اخیر توانستیم بیش از ۲۰۰ هزار تن صادرات گوشت مرغ به کشورهای دیگر داشته باشیم.

رکنی با بیان اینکه به دنبال فراهم کردن زمینه مناسب برای افزایش سرانه مصرف در سبد خانوار و افزایش توسعه صادرات در کشور هستیم، گفت: با توجه به زمینه مساعد دانش فنی و رقابت خوبی که در تأمین نهاده‌ها بین تولیدکنندگان وجود دارد، می‌توانیم به توسعه صنعت مرغداری در کشور بپردازیم.

وی با بیان اینکه در ساختار صنعت طیور با مشکل زیادی مواجه هستیم، تصریح کرد: ساختار صنعت طیور در کشور ما از سه دهه قبل تا کنون به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند که مناسب کشور ما نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی با بیان اینکه بیشتر کشورهای توسعه‌یافته دنیا ساختار صنعت طیور زنجیره‌ای دارند، ادامه داد: ساختار زنجیره‌ای امکان بهتری در تولید و صادرات ایجاد می‌کند و شرایط خوبی در کنترل و تنظیم بازار به وجود می‌آورد.

رکنی در پایان گفت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از صنعت تولیدات طیور کشور زنجیره‌ای است و در تلاشیم سالانه پنج درصد این رقم را افزایش داده تا به تولید بهینه دست یابیم.