احمد زیار لاریمی گفت: فعالان و تولید کنندگان صنعت طیور کسانی هستند که بقای نظام، تولید، خودکفایی و استقلال را بر بقای خود ترجیح می دهند.

به گزارش خبرگزاری موج، عضو شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران اظهار داشت: امنیت غذایی یکی از اصلی ترین ارکان هر جامعه ای می باشد و جهت دست یافتن به این امر مهم، نیاز است دستگاه های دولتی و اجرایی حمایت ها و پشتیبانی های همه جانبه خود را از این صنعت به عمل آورند.

وی افزود: با توجه به اینکه صنعت طیور در کشور از نظر مراوده مالی رتبه دوم را بعد از صنعت نفت به خود اختصاص داده است و استان مازندران نیز در این صنعت پرچم دار بوده و از نظر تولید گوشت مرغ و تولید جوجه یکروزه دارای رتبه اول می باشد، ولی هیچ گاه نگاه ویژه ای به فعالان و تولید کنندگان صنعت طیور استان مازندران نشده است.

عضو شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران گفت: عمده ترین مشکلات این حوزه عدم حمایت های موثر، عدم تخصیص یارانه و مشوق، عدم ثبات قیمت نهاده های تولید، عدم نقدینگی تولید کنندگان، نرخ سود کمر شکن تسهیلات بانکی، عدم تضمین خرید محصولات تولید شده، خرید نهاده های تولید با قیمت جهانی(ذرت و سویا) و نبود قیمت پایه و تضمینی برای محصولات تولیدی، مدت کم بازپرداخت تسهیلات بانکی است.

زیار لاریمی بیان داشت: اگر قرار است تمامی بار مالی و مسوولیتی در حوزه صنعت طیور بر دوش تولید کنندگان باشد قطعا این قشر که در طی ادوار گذشته ثابت کرده اند که همواره پای آرمان ها و اصول این نظام، انقلاب، امام و رهبری با صلابت ایستاده اند و ذره ای نلغزیدند، ناخواسته بدلیل فشارهای متعدد مالی، دستورالعمل ها و آئین نامه های دست و پاگیر اداری در برهه ای از زمان از رمق خواهند افتاد و دیگر یارای خدمت به نظام، تولید، خودکفایی و استقلال نخواهند بود. هر چند که در سال های اخیر بسیاری از این تولیدکنندگان از گردونه رقابت حذف شده و گوشه عزلت گرفته اند و یکی پس از دیگری، گویا این حکایت را پایانی نیست.

عضو شورای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران افزود: یکی از دلایل عدم موفقیت این صنعت در بحثصادرات در سال های گذشته استاندارد نبودن محصولات تولیدی(وزن بالا، بسته بندی نامناسب، مصرف آنتی بیوتیک توسط برخی از تولید کنندگان) بوده خوشبختانه در طی یکی دو سال اخیر تولید مرغ سبز(بدون مصرف آنتی بیوتیک) از سوی برخی تولید کنندگان مورد استقبال قرار گرفته است.

زیارلاریمی گفت: از تمامی مسوولان و خدمتگزاران نظام، دولت تدبیر و امید و خصوصا استاندارمازندران مردی از جنس کشاورزی که همواره پشتیبان سربازان عرصه تولید بوده و هستند تقاضا می شود با توجه به موقعیت خاص صنعت طیور در استان نگاه ویژه و دلسوزانه ای به این قشر داشته باشند تا بیش از پیش در سنگر تولید و خدمت انجام وظیفه کنند.