متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل از خروج توده ۸ کیلوگرمی از شکم بیمار ۵۰ ساله خبر داد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری موج، صدیقه اسماعیل زاده در جمع خبرنگاران بیان داشت: این بیمار خانم ۵۰ ساله قائمشهری با شکایت توده شکمی همراه با درد به درمانگاه بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل مراجعه کرد که در بررسی های انجام شده قبل از عمل محتمل ترین تشخیص فیبروم رحمی بود.

وی افزود: این بیمار توسط تیم پزشکی این مرکز تحت جراحی قرار گرفت و توده رحمی به ابعاد ۳۰ * ۳۰ سانتی متر و به وزن بیش از ۸ کیلوگرم از شکم خارج شد که با توجه به چسبندگی به مثانه و کف لگن نیاز به جراحی وسیعی داشته است.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل گفت: فیبروم یالیومیوم رحمی شایعترین توده خوش خیمی است که از سلولهای عضلانی صاف رحم تشکیل شده است بیش از ۵۰٪ خانمها انواع مختلفی ازلیومیوم رحمی رادارند، معمولاً سابقه خانوادگی نیز وجود دارد.

وی بیان داشت: سن شایع این توده خوش خیم رحمی بعداز ۴۰ سالگی است و رشد این توده وابسته به حضور هورمون استروژن که هورمون اصلی زنانه است می باشد این هورمون ازتخمدان ترشح می شود و با حضور مداوم این استروژن دربدن، خطر ایجاد این توه خوش خیم بیشتر خواهدشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: درخانمهایی که ۳ بار بارداری داشته اند خطر ایجاد لیومیوم رحمی ۳/۱ خانمی است که بارداری را تجربه نکرده است. ازطرفی چاقی وافزایش چربی بدن با تولید بیشتر هورمون استروژن همراه است وموجب افزایش خطر لیومیوم رحمی می شود.

وی گفت: سه نوع فیبروم رحمی وجود دارد که هرکدام درلایه های مختلف رحمی قرار گرفته اند. علائم ونشانه ها ونحوه درمان فیبروم به نوع، محل واندازه فیبروم بستگی دارد و معمولاً فیبروم ها علامت خاصی ندارند و بطور تصادفی حین یک معاینه یاسونوگرافی لگن تشخیص داده می شود.

این پزشک گفت: دراین موارد که بیمار هیچ علامتی ندارد نیاز به درمان خاصی ندارد وفقط کنترل دوره ای بصورت معاینه لگن و در صورت نیاز سونوگرافی لگن برای بررسی اندازه فیبروم کفایت می کند و جای نگرانی برای بیماروجود ندارد. در مواردی که فیبروم در لایه خارجی رحم وجود داشته با بزرگ شدن موجب علامت فشاری ودرد لگن شده باشد نیاز به درمان به روشهای دارویی یا جراحی می باشد.

اسماعیل زاده اشاره کرد: همچنین مواردی که فیبروم در داخل حفره رحم وجود داشته باشد وموجب خونریزی غیرطبیعی رحم یا همراه با مشکلاتی درباروری شده باشد نیاز به اقدام درمانی دارویی یا جراحی است.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت ا… روحانی(ره) بابل بیان داشت: نکته قابل توجه همراهی لیومیوم رحمی با بارداری است بسیاری ازخانم ها بدون اینکه اطلاعی ازفیبروم رحمی داشته باشند باردار شده و در سونوگرافی حین بارداری متوجه میوم رحمی می گردند که باید به این عزیزان خاطر نشان کرد در اکثر مواقع که لیومیوم درلایه خارجی رحم خصوصاً دردیواره خلفی رحم وجود داشته باشد خطری برای مادر و جنین نداشته وزایمان چه طبیعی و چه سزارین براحتی انجام خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در مواقعی که میوم درلایه داخلی تر رحم وجود داشته باشد یا درکنار جفت باشد احتمال خطر از جمله سقط، زایمان زودرس، خونریزی پس از زایمان وعوارضی مثل عفونت پس اززایمان زیادتر خواهد شد که دراین شرایط کنترل دقیق ومشورت با پزشک معالج در طول بارداری وعدم نگرانی و دست پاچگی بی مورد توسط بیمار وهمراهان درحین زایمان، به پزشک معالج اجازه می دهد تا بهترین تصمیم وروش درمانی رابرای زایمان کودک سالم و مادری بدون عارضه وسالم داشته باشد.

اسماعیل زاده گفت: توصیه می شود خانم ها در صورت عدم علائم خاص حداقل سالی یک بار تحت معاینه و بررسی زنان قرار گرفته و در صورت وجود هر نوع علائمی مبنی بر احسای توده، سنگینی، درد شکمی و یا مشکلات زنانگی مراجعه زودتر به متخصص داشته باشند تا بتوان در مراحل اولیه و بصورت زودرس، این بیماری ها تشخیص و درمان مناسب انجام شود.