رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: حوزه‌ها برای حل مسائل دینی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به میدان بیایند و با دانشگاه‌ها همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام مرتضی جوادی‌آملی در مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۵ ۹۶ حوزه علمیه و مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام حسن عسکری(ع) آمل، اظهار کرد: امروز آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه در سراسر کشور را داشتیم و بر اساس شرایط آب و هوایی در استان‌هایی که شرایط مهیا بود فعالیت‌ها آغاز شد.

وی با بیان اینکه دیدگاه مردم به حوزه‌ها به عنوان جایگاه علم و دیانت است، ادامه داد: مفسر کبیر قرآن کریم آیت‌الله جوادی می‌فرمایند که اخلاق و تربیت مقدم است اگر چه علم و دانش مقدمه است.

جوادی‌آملی با اشاره به اینکه هدف از علم و دانش ایجاد اخلاق، توسل، توکل، معنویت و تواضع است، یادآور شد: اگر علم با فخر باشد تبدیل به جهل می‌شود هر چند علم نور بوده و اخلاق آن را نورانی می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه علم و اخلاق را وسیله فخر و بزرگ‌بینی خود قرار ندهیم، افزود: اخلاق، تربیت و تهذیب نفس اصل است و بزرگان دین از آن غافل نبودند هر چند مسأله علم بحثدیگر جامعه دینی و حوزوی است و فضای علمی در کشور و جامعه جهانی فضای مطلوبی نیست.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با بیان اینکه علم، دین و حقایق دینی مورد آسیب قرار گرفته است، ادامه داد: هر چند با پرچم علم و دیانت جنایت‌هایی انجام می‌گیرد ولی حوزه‌های علمیه باید در جهت امور دینی و اسلامی اهتمام کافی داشته باشند.

این مسوول با تأکید بر اینکه معارف، حقایق دینی و جلوه‌های آسمانی دین به عنوان اولویت در مسایل دینی مورد توجه باشد، بیان کرد: حوزه‌ها برای حل مسائل دینی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به میدان بیایند و با دانشگاه‌ها همکاری داشته باشند.

جوادی‌آملی با اشاره به مشکلات موجود در بانک‌ها خاطرنشان کرد: بانک‌ها سیره سنت و روشی را که انتخاب کردند مورد تأیید مراجع دین نیست.

وی با بیان اینکه باید حوزه‌ها آنچه که سازگار با علوم دینی و اسلامی است را تولید کنند، گفت: حوزه‌های اسلامی در ابتدا انقلابی بودند و توانستند انقلاب را ایجاد کنند البته امروزه حوزه‌ها باید در ایجاد علم نوین در عرصه اجتماع تلاش داشته باشند.

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء بیان کرد: امروزه جامعه به شدت از بی‌اخلاقی و بداخلاقی رنج می‌برد همچنین اگر معاش نباشد معاد نیست و اگر معاد نباشد اخلاق وجود ندارد.