علی فرشیدفر با اعلام اینکه باید قدر فرهنگ و زبان مازندرانی را دانست، گفت: تسلط مازندرانی‌ها بر خط، پیش‌تر از اقوام آریایی است.

به گزارش خبرگزاری موج، استاد دانشگاه و محقق فرهنگ بومی و مازندرانی با تأکید بر اینکه سوابق تمدنی، دینی و مذهبی مردم مازندران نسبت به دیگر مناطق بیشتر است، گفت: حدود ۱۰۰ سال گذشته مبحثی به نام مرگ زبان مطرح شده و همان‌طور که گونه‌های گیاهی و جانوری در حال از بین رفتن هستند پیش‌بینی شده تا ۵۰ سال آینده زبان مازندرانی به زبان خاموش تبدیل شود.

وی با اشاره به اعلام یونسکو مبنی بر اینکه بیشترین تأثیر یادگیری زبان در کودک از طریق مادر است، اظهار کرد: غنای زبان مازندرانی از لحاظ واژگان، ترکیب و ضرب‌المثل‌ها بسیار بالا است و این زبان در بین زبان‌های ایرانی بیشترین واژگان و مثل‌ها را دارد.

فرشیدفر با اعلام اینکه کلمه عروسی واژه‌ای عربی است و در زبان مازندرانی به این رسم و سنت «ولاج» می‌گویند، افزود: در گذشته عروسی‌ها یک هفته بوده و خیاط برای دوختن لباس‌های عروس مراسم خیاط‌سر را ایجاد می‌کرد.

محقق فرهنگ بومی و طبری با اشاره به برگزاری بازی‌های بومی و محلی در عروس‌های مازندران در گذشته، بیان کرد: بازی‌های بومی همانند درنه‌کا، کشتی لوچو، پلنگ لاش و رسن‌باز برگزار شده و در کنار آن مراسم تشت‌لاگ‌سما، چکه‌سما و نواختن لله‌وا از دیگر برنامه‌های شاد و مفرح بود.