قاضی حسن‌زاده از رسیدگی به حدود ۲ هزار پرونده در یک فصل فوتبالی خبر داد و گفت: طبق مقایسه‌ای که بین سال ۹۴ و ۹۳ صورت گرفته است، میزان تخلفات در سال گذشته از نظر کمی و کیفی کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، قاضی اسماعیل حسن زاده رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد تدابیر کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال در فصل جدید لیگ برتر گفت: امسال پیش از شروع مسابقات با حضور در استانها، ‌آیین نامه های انضباطی را به بازیکنان و عوامل باشگاه ها تشریح می‎کنیم و قوانین و مقررات را به آنها متذکر می‌شویم. حتی موارد قانونی را به هواداران و طرفداران آنها اعلام می‎کنیم تا به نحوی از انحاء جزئیات قانون و تنبیهات و مجازات‎ها مطلع شوند و در طول فصل اقدامی انجام ندهند که حکمی به ضرر تیم محبوبشان صادر شود.

وی ادامه داد: امسال با توجه به تقسیم کاری که انجام داده ایم سعی خواهیم کرد با جدیت کامل و در کمترین زمان ممکن به پرونده هایی که در مورد فوتبال تشکیل می شود رسیدگی کرده و به موقع رای لازم را صادر کنیم و امیدواریم این آراء تاثیرات خود را در کاهش بروز تخلفات فوتبال داشته باشد.

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در مورد تخلفات درحوزه فوتبال اظهار داشت: صلاحیت کمیته انضباطی و رسیدگی به نقض مقررات بازی فوتبال است و آنچه که مربوط به رفتار اجتماعی و بیرونی فوتبالیست‎ها می شود به عنوان مثال مسائل مالی، ‌اخلاقی و رفتارهای اجتماعی و بیرونی در حیطه و صلاحیت کمیته اخلاق است.

وی گفت: ما به پرونده هایی که در آن خلاف مقرراتی در داخل مسابقه صورت گرفته است رسیدگی می کنیم که از جمله آن اهانت، برخورد فیزیکی با یکدیگر، ‌ اعتراض به داور، ‌تحریک تماشاگران و یا هر رفتاری که در آیین نامه انضباطی فیفا و یا آیین نامه انضباطی خودمان از آن به عنوان اعمال تخلف یاد شده است برخورد می کنیم و اگر هر یک از مقامات رسمی تیم(بازیکن و یا مربی) تخلفی انجام دهند به آن رسیدگی می شود.

قاضی حسینی در مورد میزان تخلفات فوتبالی در سال گذشته افزود: طبق مقایسه ای که بین سال ۹۴ و ۹۳ صورت گرفته است باید گفت که میزان تخلفات در سال گذشته از نظر کمی و کیفی کاهشی چشمگیری داشته است به طوری که درسال ۹۳ کیفیت تخلفات و پرونده‎ها به مراتب از سال ۹۴ سنگین تر بود.

وی ادامه داد: خوشبختانه با توجه به جلساتی که با حضور مدیران باشگاه ها برگزار شد و با همکاری آنها و اقدامات فرهنگی که در داخل باشگاه ها و یا فدراسیون صورت گرفت شاهد کاهش تخلفات بودیم واین امر نشان داد که اتخاذ این راهکارها نتیجه بخش بوده است بنابراین امیدواریم امسال نیز با توجه آموزش هایی که قبل از شروع لیگ برتر داده می شود شاهد کاهش بیشتری در زمینه تخلفات فوتبال باشیم.

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره آمار پرونده های وارده در حوزه تخلفات فوتبال گفت: ورودی پرونده های ما تقریبا در هر فصل فوتبالی، حدود ۲ هزار است که در کمیته انضباطی به آن رسیدگی می شود که این آمار در سال گذشته کمتر بود. تمام مسابقاتی که به صورت کشوری برگزار می شود؛ اعم از لیگ برتر، ‌لیگ یک، دو و سه بانوان و آقایان، ‌ امیدها، جوانان، ‌فوتبال ساحلی، ‌ فوتسال و … در حیطه مسئولیت ما قرار دارد، بنابراین آنچه که در صلاحیت کمیته انظباطی فدراسیون فوتبال قرار دارد شامل ۴۱۳۱ مسابقه یعنی چیزی حدود ۴ هزار و ۲۰۰ مسابقه است.

وی افزود: متاسفانه پرونده های وارده در دادگستری زیاد است و تعداد قضاتی که به این پرونده ها رسیدگی می‎کنند با ورودی پرونده تناسب ندارد، این در حالی است که در کمیته انضباطی هم ما از عده و عده کافی برخوردار نیستیم و کگمبودهایی داریم اما امیدواریم به زودی برطرف شود.

حسن زاده در مورد نحوه رسیدگی به پرونده هایی که درحوزه فوتبال مطرح می شود اظهار داشت: قضات رسیدگی کننده به این پرونده ها آن را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهند، ‌ دنیا دنیای تخصص است بنابراین در بخش قضایی و دادگستری هم هر چه رسیدگی به پرونده‌ها تخصصی تر باشد کیفیت کار بالا می رود. با توجه به انواع جرائم مختلف رسیدگی‎های قضایی تخصص خاص خود را می طلبد به عنوان مثال در جرائم حقوقی پرونده های مالی مطرح می شود که مربوط به کشتیرانی و حقوق دریایی است بنابراین این پرونده ها در شعبات تخصصی رسیدگی می شود.

رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت دادسرای جرائم ورزشی افزود: در حال حاضر در دادسرای عمومی و انقلاب تهران همکاران قضایی ما به صورت تخصصی به پرونده های ناشی از جرائم ورزشی رسیدگی می کنند و تصمیمی مبنی بر ایجاد ساختمانی برای رسیدگی به جرائم ورزشی گرفته شده است اما اینکه چه وقت این دادسرا به مرحله عملیاتی برسد به تصمیم مسئولان بستگی دارد.