سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال درباره حضور تیم فوتبال جوانان در تورنمنت زیر ۲۱ سال سنگاپور گفت: خوشبختانه نتایج و عمکلرد بازیکنان در این تورنمنت مطلوب و قابل قبول است.

به گزارش خبرگزاری موج، و به نقل از سایت رسمی فدراسیون، فریدون معینی، سرپرست کمیته جوانان فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به اینکه کادر فنی تیم جوانان، کادری بسیار مجرب و خوب از نظر تفکرات فوتبال است و همین‌طور از نظر ارزیابی تیمی نیز عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند، می‌توان گفت حضور در تورنمنت زیر ۲۱ سال سنگاپور مطلوب بوده، چراکه این تیم از فرصت‌هایی که در اختیارش قرار می‌گیرد، بهترین بهره‌برداری را می‌برد.

وی ادامه داد: پیشرفت این تیم قابل ملاحظه است و از نظر شناخت بازیکنان نیز مراحل خوبی را پشت سر گذاشته‌اند و در حال حاضر چندین بازیکن این تیم در رده‌های لیگ برتر بزرگسالان بازی می‌کنند و مابقی بازیکنان در آینده نزدیک نیز جذب تیم‌های بزرگ خواهند شد. سطح تیم جوانان نسبت به مدت زمانی که کادر فنی در اختیار داشته، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرده و این امر در سایه اهمیت کادر فنی به بازیکنان است. ضمن اینکه تیم‌هایی که حریف ایران در بازی‌های مختلف هستند را مرتباً آنالیز می‌کنند و شناخت تقریباً نسبی و خوبی از رقبا دارند.

سرپرست کمیته جوانان درباره اینکه عدم همکاری باشگاه‌ها با تیم‌های ملی به ضرر فوتبال کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: تا جایی که اطلاع دارم، در دنیا سطح همکاری باشگاه‌ها با تیم‌های ملی مخصوصاً در رده‌های پایه بسیا نزدیک و تنگاتنگ است، چراکه بازیکنان در سنین جوانان و نوجوانان، فوتبال‌شان شکل می‌گیرد و با آموزش دقیق و صحیح می‌توان یک فوتبالیست حرفه‌ای و در سطح عالی تربیت کرد. در رده‌های سنی امید و بزرگسالان با توجه به اهمیت وجود بازیکنان و مسابقات، باشگاه‌ها به خودی خود بازیکنان را در اختیار تیم ملی قرار می‌دهند، چراکه سرمایه‌گذاری خود را در این زمینه انجام داده‌اند.

معینی اظهار داشت: اگر بخواهیم تیم‌های باکیفیت و مطلوبی داشته و در آینده پاسخگوی نیازهای تیم ملی باشیم، باید همکاری‌های دو جانبه‌ای بین باشگاه‌ها و تیم‌های ملی صورت گیرد. در سطح نونهالان، نوجوانان و جوانان، باشگاه‌ها باید اجازه بدهند بازیکنان‌شان در اردوهای تیم ملی شرکت کنند. با توجه به نیازهای آموزشی که این بازیکنان دارند، به طبع تعداد برگزاری اردوها و بازی‌های تدارکاتی بیشتر می‌شود. با این حال اگر بر کیفیت لیگ‌های ما اضافه شود و سطح آموزشی تیم‌ها افزایش یابد، بدون شک کادر فنی بخشی از زمان خود را صرف آموزش دادن فوتبال اصولی به بازیکن نمی‌کند. پس در مرحله بعدی باشگاه‌ها بازیکنان خود را در مدت زمان بیشتری در اختیار دارند.

وی درباره اردوی آماده‌سازی تیم نوجوانان گفت: قرار بود تا این تیم در تورنمنت عمان که با حضور ایران، عمان و ژاپن برگزار شود، حضور داشته باشد، اما به دلیل عدم زمان کافی برای دریافت ویزای بازیکنان، این تورنمنت کنسل شد و کادر فنی اردوی اصفهان و رامسر را جایگزین کرد. خوشبختانه تمرینات این تیم با انگیزه و شادابی خاصی پیگیری می‌شود و امیدوارم شاهد کسب نتایج مطلوب این تیم در مرحله نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا در هند باشیم. ضمن اینکه قرار است تیم نوجوانان اواسط مردادماه در تورنمنت قرقیزستان که با حضور تیم‌های ایران، ازبکستان، ترکمنستان و قرقیزستان برگزار می‌شود، حضور داشته باشد.